Umění na dálku

Zářijový festival performancí a videoartu

V Praze začne 3. září pětidenní festival performance a videoartu Prague Biennale Projekt 2021. Až do 7. září poskytne jedinečnou příležitost setkat se s moderním a téměř vše pojímajícím uměním na 30 místech centra hlavního města.

Čtvrtý ročník s podtitulem Re-connect Art si dává za cíl hlouběji nahlédnout do podstaty online komunikace a otestovat propojení umělce a jeho publika na dálku. Nabídne výsledky práce více než 50 umělců z celého světa. Diváci uvidí 10 živých performancí, 5 livestreamů a přes 30 videí. V dílech naleznou reflexi aktuálních témat jako jsou odosobněná komunikace, izolace, mediální ekologie či vztah člověka a techniky.

Na Mariánském náměstí bude navíc umístěna brána umožňující oboustranný živý přenos, která napřímo propojí umělce a publikum sledující festivalové dění online. Vstup na festival je volný. Více na www.praguebiennale.cz.

Na Mariánském náměstí bude také festival 3. září v 18 hod. zahájen performancí skupiny Die Früchte. Jejich projekt Pizzly Puzzle reflektuje zásadní otázky dneška jako jsou environmentální krize, migrace, pandemie, vymírání a křížení živočišných druhů. Hravou formou a s nadsázkou se vyjadřuje k nesvobodě jedince v soukolí (ne)viditelných sítí, k prolínání virtuálního světa s fyzickým.

Slovenský umělec Denis Baštuga nastolí téma funkčnosti ekosystému ve svém projektu Bactihub+ v sobotu 4. září se v 18 hodin v Národní technické knihovně. Jeho hlavními tématy jsou sdílení a mezidruhová komunikace rostlin a vyšších živočichů. Znázorní vzájemně symbiotické vztahy uvnitř životního prostředí, které fungují jako internet.

Sobotní večer 4. září bude patřit pařížské multimediální skupině †een▲ge g☺d, která zkoumá společné znaky náboženství a popkultury a ruší hranice mezi nízkým a vysokým uměním. Jejich performance proběhne od 21:00 v klubu Kaštan.

Festival zakončí jihokorejská umělkyně Jena Jang v úterý 7. září ve 20:00 na Náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla). Uvede performanci rorrimirror, v níž představí podoby moderního šamanství a způsoby, kterými lze skrze digitální tvorbu léčit tělo i duši.

Mezi další festivalové lokace patří například Řezáčovo náměstí, Kampus Hybernská, Centrum současného umění DOX či vybrané pobočky Městské knihovny. Kompletní program festivalu bude je zveřejněn na festivalovém webu. Vstup je volný.

Foto: Joan Perramon (JENA JANG SUNUS 2021, Konvent puntzero, Barcelona)

Podcast