Úspěšný projekt Some like it Czech nabízí českou kinematografii cizincům

V září zahájí jedinečný projekt, který úspěšně zpřístupňuje cizincům tuzemské filmové tituly, svou třetí promítací sezonu. Díky projektu Some Like it Czech se každý měsíc v žižkovském kině Aero sejdou dvě stovky nadšených expatů a zahraničních studentů, aby si náležitě vychutnali český film na velkém plátně. Poznávají nejen ve světě opomíjené české snímky, ale do jisté míry i českou historii, kulturu a život. Prvním filmem třetí sezony budou 20. září Vlastníci (2019).

Za pravidelným měsíčním filmovým cyklem Some like it Czech stojí dvě studentky oboru Arts management Anna Šenfeldová a Šárka Bekrová. Projekt založily před dvěma lety s cílem zprostředkovat českou kulturu prostřednictvím filmu cizincům, kteří dočasně nebo trvale žijí v Čechách. „Původní myšlenkou projektu bylo hravou formou seznámit zvídavé místní expaty a zahraniční studenty s českými zvyky a historií,” říká Šenfeldová. „Během naší existence se nám povedlo vybudovat komunitu složenou nejen z mezinárodního publika, ale také i z českých diváků, kteří pravidelně projekce navštěvují a těší se, až uvidí své oblíbené snímky z perspektivy zahraničního diváka,” dodává Bekrová.

Projekce jsou vždy doplněny anglickými titulky a populárně vzdělávacím úvodem, jehož cílem je naladit diváky na představovaný snímek a uvést ho do kontextu místních reálií. Návštěvníci kina oceňují, že v sále panuje skvělá atmosféra. Promítání pro cizince je zajímavé i pro české návštěvníky Area. Mohou porovnat své reakce na film s reakcemi diváků z jiných zemí nebo i kultur. Většina cizinců navíc již u nás „kultovní“ snímky vidí poprvé.

Po závěrečných titulcích mají diváci možnost zůstat v předsálí kina Aero a popíjet spolu s ostatními návštěvníky koktejl namíchaný místním baristou speciálně pro danou projekci filmu. Českému divákovi navíc projekt nabízí příležitost, podívat se na velkém plátně na film, který dnes v kině jen tak neuvidí. V minulosti se organizátorkám podařilo například promítat Janákovu kultovní teenagerskou komedii Snowboarďáci z filmové kopie nebo sehnat pro kino televizní snímek Saturnin. Projekci hojně citované filmové adaptace Jirotkova humoristického románu si nenechal ujít ani jeden z aktuálně nejznámějších pražských expatů, britský velvyslanec Matt Field, který se netají svým vysokým zájmem o českou kulturu.

Po krátké letní pauze zahajuje projekt svou třetí sezónu. V ní se diváci dočkají nejen mezinárodně oceněné české filmové klasiky jako je Vesničko má, středisková a Spalovač mrtvol, ale i českým divákem oblíbených filmů jako jsou Účastníci zájezdu nebo Vlastníci. Právě Havelkova komedie z roku 2019 letošní promítací sezónu v kině Aero zahájí, a to 20. září.

Foto: V rámci projektu Some Like it Czech sledují diváci v sále kina Aero film Pelíšky (©Jakub Kršňák)

Podcast