Už zítra bude Domingo dirigovat v Praze

26.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Provedení inscenace bude v neděli 29.10. přenášeno živě ze Stavovského divadla na náměstí Václava Havla. Vstup na náměstí Václava Havla je volný. Přijďte od 18:45 k Národnímu divadlu strávit příjemný večer ve společnosti geniální hudby Wolfganga Amadea Mozarta s prvotřídním pěveckým obsazením. Projekci představení, které je jinak již dlouho beznadějně vyprodáno, doplní doprovodný program a nebude chybět ani možnost občerstvení.

Přípravy na operní událost letošního podzimu vrcholí: již tento pátek se ve Stavovském divadle odehraje první ze dvou představení opery Don Giovanni pod taktovkou slavného operního pěvce a dirigenta Maestra Plácida Dominga. Završí tak několikaleté přípravy projektu, jež má za cíl připomenout 230. výročí světové premiéry této „opery oper“, kterou tehdy na den přesně ve Stavovském divadle dirigoval Wolfgang Amadeus Mozart. Jediná repríza mimořádného uvedení inscenace, jež se připravuje ve spolupráci s Národním divadlem v Praze, se koná na stejném místě tuto neděli.

„Když jsme se tu letos v lednu sešli poprvé, zbývalo na inscenaci ještě hodně práce. Nyní ale nastává ten dlouho očekávaný okamžik, kdy výsledek našeho mnohaletého úsilí konečně představíme veřejnosti, a budeme tak moci společně oslavit toto jedinečné operní výročí. Jsem velmi šťasten, že tomu tak bude právě v Praze, navíc na místě, kde premiéru dirigoval sám její autor,“ svěřuje se Plácido Domingo.

Během tiskové konference představili organizátoři jeden unikátní dokument, o kterém se zatím nemluvilo: podařilo se zajistit originál partitury opery Don Giovanni z roku 1787, ze které dirigoval světovou premiéru přímo Wolfgang Amadeus Mozart. Partituru, ve které se dokonce dochovaly i jeho rukopisné poznámky, laskavě zapůjčila Pražská konzervatoř, v jejímž archívu se tato unikátní památka nachází. Na počest oslav 230. výročí a dvou slavnostních provedení opery se vedení konzervatoře rozhodlo svolit k jejímu exkluzivnímu zapůjčení. Ta bude až do 30. října uložena ve speciální střežené vitríně ve Stavovském divadle.

Inscenaci zaznamenává i Česká televize. Režie se ujal světoznámý režisér Brian Large, který proslul přenosy operních inscenací Metropolitní opery v New Yorku či opery ve Vídni, a který má k české hudbě velmi úzký vztah: nedávno například za svou celoživotní práci získal Medaili Nadace Bohuslava Martinů.


Foto: H. Smejkalová/Národní divadlo v Praze