V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná tento čtvrtek sedmadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu

V rámci programu vystoupí renomovaní varhaníci z Francie, Polska, Spojených států amerických, Itálie a České republiky, skvělý Kühnův smíšený sbor i excelentní trombonista Tomáše Trnku. Koncerty se konají od 4. 8. do 22. 9. 2022, vždy každý čtvrtek od 19 hodin.

„Program letošního ročníku připomene dvousté výročí narození Césara Francka, sté výročí narození českého varhanního virtuóza a skladatele Jiřího Ropka a vzpomeneme patnácté výročí odchodu na věčnost významného skladatele Petra Ebena. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Naše největší varhany tak zazní v celé své barevnosti a osobitosti,” uvedla k zahájení ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

Zahajovacího koncertu se ujme mladý polský varhaník Daniel Strządała, úspěšný koncertní umělec, pedagog Hudební akademie v Katovicích, sbormistr a skladatel, nositel několika vzácných ocenění za svou činnost na poli uměleckém. Svůj pražský program zahájí vrcholným dílem J. S. Bacha – Preludiem a fugou Es dur, aby pokračoval líbezným Cantabilem od Césara Francka. Hudbu své země nám představí v rozlehlé sonátě Boleslawa Szabelského a celý program vyvrcholí improvizací na biblický text. A v této disciplíně je Daniel Strządała mistrem!

„Náš festival v centru Prahy láká jak skvělými interprety, tak samotným geniem loci baziliky, bude jistě zajímavým a nevšedním setkáním, na které srdečně zveme,“ vybídla závěrem Irena Chřibková.

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

Foto, zdroj: auditeorganum.cz

Podcast