V Brně bude kouzlit Matilda

Premiéra věhlasného britského muzikálu v Městském divadle Brno

Městské divadlo Brno vstupuje do nového roku s českou premiérou světově úspěšného rodinného muzikálu Matilda podle slavné knihy Roalda Dahla. Premiéra proběhne na Hudební scéně divadla 21. ledna 2023.

Anglický romanopisec Roald Dahl vydal v roce 1988 hvězdnou knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek, jako jsou např. Karlík a továrna na čokoládu a Jakub a obří broskev, jmenuje velmi prostě – Matilda. Tato holčička měla smůlu. Narodila se do špatné rodiny nechápající její výjimečný talent a nadání. Příběh knihy popisuje boj hlouposti s inteligencí a válku krutosti s laskavostí. Celý svět kolem Matildy jako by se zbláznil, dívenka se nestačí divit, s jakými překážkami se setkává. Podobně jako v ostatních Dahlových knihách i tady ale vítězí dětská upřímnost, čistota a srdečnost nad dospěláckou nabubřelostí a omezeností.

Stejná témata, jaká jsou v knize, se autorům podařilo přenést i na jeviště v muzikálové verzi. Jde o jednoduchý, ale zároveň geniální zábavný scénář, jenž obsahuje silné poselství, a proto je určen dětem i dospělým. Matilda se stala muzikálovým hitem, který od roku 2009 okouzluje britské publikum a postupně se jeho věhlas šíří po celém světě. Pouze potvrzením tohoto faktu je film, který měl na konci roku 2022 premiéru i u nás.

Královské shakespearovské společnosti se ale již v roce 2006 podařilo získat od Dahlových dědiců práva na muzikálovou verzi Matildy. Scénář napsal Dennis Kelly. O dva roky později se producenti obrátili s žádostí o hudební zpracování na Tima Minchina. Tento australský písničkář a komik je a celoživotní fanoušek Roalda Dahla. Risk oslovit Dahlova fanouška místo renomovaného skladatele se producentům nakonec vyplatil a 9. prosince 2010 měla Matilda slavnostní premiéru ve stálém sídle RSC ve Stratfordu nad Avonou a podle nadšených reakcí se zdálo, že Matilda má i na to dobýt Londýn. Což se také stalo, londýnská premiéra v listopadu 2011 se setkala s nadšeným diváckým i kritickým ohlasem a byla nominována ve všech deseti kategoriích Cen Laurence Oliviera, v nichž nominována být mohla. Zvítězila pak v sedmi, což byl největší počet ocenění pro jednu inscenaci v celé šestatřicetileté historii Olivierových cen.

Už dva měsíce po londýnské premiéře byl oznámen připravovaný transfer inscenace na Broadway. Tamní inscenace stála 16 miliónů dolarů, ale producentům se bohatě vyplatila – hrála se téměř čtyři roky. Získala pět Cen Tony a derniéru měla symbolicky na Nový rok 2017 po přesně 1 555 reprízách. Londýnská verze pak „běží“ vyjma covidové pauzy mezi březnem 2020 a zářím 2021 stále a pokořila magickou hranici 4 000 repríz.

Brněnská premiéra Matildy proběhne v překladu a režii Petra Gazdíka, který se na tuto premiéru se svým týmem připravoval dlouho dopředu. V prosinci roku 2021 proběhly konkurzy na dětské role a v následujících šesti měsících se děti, které uspěly, účastnily dvakrát týdně workshopů, aby tento náročný projekt zvládly. Z původní stovky dětí bylo vybráno 26 těch nejlepších, s nimiž se diváci budou moci setkat na jevišti Městského divadla Brno, a to včetně trojice představitelek titulní role – Anny Bergerové, Marie Juráčkové a Karoliny Kabele.

Dirigenty inscenace budou Dan Kalousek a Ema Mikešková, originální a nezaměnitelné choreografie vytvoří Carli Rebecca Jefferson, scéna vzejde z dílny Petra Hlouška a kostýmy navrhne Eliška Lupačová Ondráčková.

V dalších rolích se představí Jiří Mach nebo Milan Němec v roli kruté Ředitelky Trunchbullové, Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová se objeví jako laskavá Slečna Honeyová, Matildiny nesympatické rodiče si zahrají Svetlana Janotová nebo Ivana Vaňková a Lukáš Janota nebo Jiří Ressler a v roli chápající knihovnice Phelpsové se vystřídají Alena Antalová nebo Johana Gazdíková nebo Eva Jedličková.

Foto: Tino Kratochvil, design: Petr Hloušek

Podcast