V Brně se roztančí Bolero

První premiéra Baletu Národního divadla Brno v nové sezoně

Už tento pátek 23. 9. 2022 uvede Národní divadlo Brno v sezoně 2022/2023 první taneční premiéru – baletní triptych Bolero. Na jeviště Janáčkova divadla se vrátí známá choreografie Walking Mad Johana Ingera a svojí světovou premiéru budou mít dvě nové choreografie vytvořené přímo pro Balet NdB od Mária Radačovského Unanswered Question a Dana Datcu, Mountain Call.

Tři tvůrci, tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Lidské vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Otázky, na které se v dnešní době hledá odpověď jen velmi těžce.

Úvodní choreografií večera je Walking Mad Johana Ingera na hudbu Ravelova Bolera, kterou jsme zařadili po covidové absenci v obnovené premiéře zpět do repertoáru. Tento balet, v němž zazní také hudba mistra minimalismu Arvo Pärta, přináší vlny emocí, nejprve smích a pak slzy. Tanečníci sdílejí jeviště s pohyblivou stěnou, která prostor rozděluje a umožňuje tak vytvořit řadu různých scén a interakcí. Tato stěna je přitom také objektem, kterým tanečníci mohou hýbat, o který se mohou opírat, z kterého mohou viset, kterým mohou procházet či na kterém mohou sedět. Zároveň symbolizuje překážky, které si lidé vzájemně staví ve svých vztazích.

Choreografii s názvem Mountain Call vytvořil na míru souboru NdB bývalý demi-sólista Dan Datcu. Prostřednictvím rumunského folklóru se ve třech obrazech zaměřuje na témata manželství, života a smrti. Za doprovodu hudby Marie Tanase v netradičním podání Alexandra Balanescu a jeho kvartetu zdůrazňuje význam kulturní identity, lidských zvyků či rituálů. Hledá kontrasty i podobnosti mezi generacemi a věnuje se spojení tradic s dnešním člověkem, který se pomalu začíná v důsledku rychlého rozvoje světu přírody odcizovat. „Představení zkoumá každodenní i zapomenuté rituály a vyvolává diskusi na téma, co bylo tehdy a co je nyní,“ říká k procesu tvorby Dan Datcu.

Nejnovější choreografie Mária Radačovského Unanswered Question se věnuje aktuálnímu tématu dnešní doby – hledání genderové identity. Všímá si, že dnešní společnost vnímá otázky tradičního pohledu na status muže a ženy velmi citlivě a často diskutované otázky týkající se genderu jednotlivců plní mediální prostor, jako by toto téma nebylo intimní a soukromou věcí každého z nás.

Kostýmy a scéna dvou nových baletů ztvárňují problematiku a nálady obou témat. Kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková zvolila pro Mountain Call černo-bílou kombinaci různých střihů a materiálů, která působí nadčasově a rozmanitost hudby má díky neutrálním kostýmům možnost vyniknout. U Unanswered Question se jedná o naprostý opak v podobě pestrobarevných a efektních kostýmů. Při tvorbě scény si vytvořil výtvarník Marek Hollý svůj zvláštní přístup odpovídající specifičnosti obou témat.Pracuje jak se vzdušnou perspektivou a minimalismem (Mountain Call), tak s efektním jevištním a světelným designem (Unanswered Question).

Foto: Ctibor Bachratý

Podcast