V neděli začíná sedmý ročník ZUŠ Open, jedna z nejrozsáhlejších kulturních událostí v Česku

Sedmý ročník celostátního festivalu nabídne letos přes 500 akcí po celé republice.

Na 500 nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení, výstav, happeningů a dalších akcí připravilo 439 základních uměleckých škol. Po dva týdny - od neděle 21. května do neděle 4. června - ožijí uměním parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst. ZUŠ Open vyvrcholí 3. června ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, kde se zapojí do společného programu na 800 účinkujících ze ZUŠ ze všech krajů.

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. Dlouhodobým posláním festivalu je také podpořit spolupráci mezi jednotlivými ZUŠ napříč regiony a rozvíjet vzájemnou inspiraci. Festival připravuje Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci s AZUŠ, jednotlivými ZUŠ, kraji i mnoha dalšími kulturními institucemi a umělci.

Profesionálové podpoří mladou hudební generaci

Patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená se 1. června aktivně zapojí do některých krajských uměleckých přehlídek. V Olomouci vystoupí na Horním náměstí se Smyčcovým orchestrem ZUŠ Uničov, Společným smyčcovým orchestrem ZUŠ Olomouckého kraje a Společným pěveckým sborem ZUŠ Olomouckého kraje. Ve Veselí nad Moravou pak podpoří ZUŠ Jihomoravského kraje na open-air přehlídce na náměstí Míru, kde vystoupí spolu s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů a vybranými dětskými sólisty. Magdalena Kožená zamíří také do Nového Jičína, kde navštíví žáky místní ZUŠ přímo ve výuce.

profimedia-0442341954.jpg
  • Magdalena Kožená na ZUŠ Open 2019 (©Profimedia)

Na programu participuje celá řada dalších profesionálních umělců, například Karlovarský symfonický orchestr, Západočeský orchestr Mariánské lázně, Janáčkova filharmonie Ostrava či barytonista Roman Janál, který vystoupí 3. června na programu ve Valdštejnské zahradě. Speciální programy vznikají také v úzké spolupráci s prestižními festivaly, jako například MHF Pražské jaro nebo Národní festival Smetanova Litomyšl. Premiérově letos zaznějí například kantáty Eduarda Douši a Jaroslava Pelikána v Senátu ČR, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zase premiérově uvede unikátní projekt Cesta, založený na nastudování opery Brundibár.

Benefiční koncert pro budoucnost

Při příležitosti svého životního jubilea se Magdalena Kožená také rozhodla zorganizovat Benefiční koncert pro budoucnost, který proběhne 8. června od 19:00 pod záštitou prezidenta Petra Pavla v prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu. Vystoupí Collegium 1704 řízené Václavem Luksem a zazpívá čtveřice skvělých vokalistů: kromě Kožené ještě také sopranistka Simona Šaturová, tenorista Rolando Villazón a basista Luca Tittoto.

Zdroj: TZ

Podcast