V Olomouci otevřeli letní scénu

Flora Olomouc ožije divadlem i neobarokní operou

V neděli 5. června začalo Moravské divadelní léto v parku. Dvě olomoucká divadla – Moravské divadlo a Divadlo na Šantovce – spojila síly a na červen připravila speciální openairovou scénu v areálu Výstaviště Flora ve Smetanových sadech. Vytříbený program láká na oblíbené komedie Moravského divadla a prestižní tuzemské i zahraniční hosty.

Cílem společného divadelního festivalu, který proběhne od 5. do 29. června, je oživit společenský život ve městě a naladit diváky na začátek léta. Kromě oblíbených inscenací Moravského divadla uvidíme třeba představení pražského Divadla na Zábradlí, Komorního divadla Kalich či ostravského Divadla Petra Bezruče. Ze zahraničních hostů vystoupí prestižní krakovský soubor KTO Teatr a bratislavské divadlo GUnaGU. Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji v pokladnách obou divadel a online na webu Moravského divadelního léta.

Moravské divadelní léto zahájilo v neděli 5. června stand-upové uskupení Děláme to ve třech složené z herců činohry Moravského divadla Romana Vencla a Jana Ťoupalíka, a kouzelníka Karla Pomahače. V úterý 7. června festival přivítá prvního hosta, a to Komorní divadlo Kalich s inscenací Sex noci svatojánské. Ve středu 8. června se diváci rozloučí s „domácími” Postřižinami. Také druhá červnová neděle bude patřit Moravskému divadlu a vánoční komedii Když se zhasne, tentokrát s exkluzivním obsazením. „V roli Niny se jako speciální a milý host představí oblíbená filmová herečka Michaela Kuklová,“ upozornil šéf činohry Roman Vencl. Moravské divadlo uvede v první půli měsíce ještě Sluhu dvou pánů a muzikál Noc na Karlštejně.

Další zajímavý program slibuje v úterý 14. června neobarokní site-specific opera Římská Lukrécie současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka z olomouckého Ensemble Damian, které bude předcházet dramaturgický úvod. Dílo vzniklo na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731. „S využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten přiblížíme poslední dny římského království. Údajné zneužití manželky vysokého důstojníka se stane záminkou pro svržení vládnoucí dynastie,“ sdělil za Ensemble Damian vedoucí souboru Tomáš Hanzlík, který se stejným projektem vystoupí o týden dříve i v Národní galerii Praha.

Moravské divadelní léto myslí i na děti. Na své si přijdou v sobotu 18. června dopoledne, kdy pro ně brněnské divadlo MALÉhRY s Barborou Seidlovou zahraje Sněhovou královnu na motivy pohádky H. Ch. Andersena. Kromě pohádkového představení bude součástí programu i výtvarná dílna, malování na obličej a další atrakce.

Pozvání přijaly také zahraniční soubory. KTO Teatr z Polska přijede s vizuálně atraktivní choreografií Peregrinus ve stylu pouličního divadla. Slovenská herecká legenda Božidara Turzonovová se představí v komedii Riaditeľky zemegule, se kterou do Olomouce přijede bratislavské divadlo GUnaGU.

Také další dny mohou diváci trávit ve společnosti lákavých titulů hostujících souborů. V situační komedii s prvky hororu Lov na losa zahrají 21. června např. Saša Rašilov a Marek Daniel. Den poté přijede Divadlo na Zábradlí s inscenací Zlatá pláž, pod kterou je podepsaný Jan Prušinovský. Dva měsíce po premiéře v ostravském Divadle Petra Bezruče budou mít 24. června olomoučtí diváci příležitost užít si adaptaci románu Karin Lednické Šikmý kostel. Závěr Moravského divadelního léta obstarají opět populární činohry Moravského divadla. Velkou dávku humoru na sobotní večer 25. června slibuje francouzská komedie Jméno; 27. (vč. besedy po představení) a 28. června nové nastudování Gogolovy komediální klasiky Revizor v režii Jany Paulové; veselí pod širým nebem zakončí komorní tragikomedie Královny.

Foto: Profimedia (Flora Olomouc, Smetanovy Sady, Rudolfova alej)

Podcast