V Olomouci se bude „filmovat“ Hello, Dolly“

Slavný americký muzikál získá nevšední podobu

Do Moravského divadla Olomouc se vrací muzikál Hello, Dolly! V nevšedním ztvárnění, které diváky přenese do hollywoodských studií a odkryje vztahy tvůrců za filmovým plátnem. V hlavní roli Dolly Leviové se představí herečka Natálie Tichánková a v roli Horáce Vandergeldera operní pěvec Jiří Přibyl. Premiéra se uskuteční v pátek 7. října v 19:00 hodin, první repríza o den později.

Hello, Dolly! Michaela Stewarta a Jerryho Hermana patří mezi světové muzikálové klasiky minulého století. Na Broadwayi byl muzikál poprvé uveden v roce 1964, kde se okamžitě stal hitem, avšak širší popularity se dočkal po jeho filmovém zpracování z roku 1969 s Barbrou Streisand a Walterem Matthauem. V režijní koncepci Andrey Hlinkové diváci nahlédnou právě do zákulisí natáčení tohoto hollywoodského filmu. O hudební nastudování se postará Tomáš Hanák.

Umělecká šéfka souboru opery a operety Veronika Loulová vidí režii Andrey Hlinkové jako odvážnou a svěží. „Stejně jako ve slavném filmu, i v naší produkci není Dolly Leviová úctyhodná dáma v letech, ale spíš mladá vychytralá vdova, která si kolem prstu omotá úplně každého. A já jí přeji, aby stejně uhranula i naše diváky, a stala se nedílnou součástí zdejšího repertoáru,“ dodala Loulová.

Na motivy frašky Johanna Nepomuka Nestroye vytvořil americký spisovatel a dramatik Thornton Wilder v roce 1938 hru s názvem The Merchant of Yonkers (Kupec z Yonkersu). Nesetkala se ale s kladnými ohlasy, a tak ji přepracoval do titulu „The Matchmaker“ (Dohazovačka), který se stal úspěšný. Hry se dále ujali libretista Michael Stewart a autor hudby Jerry Herman a přepracovali ji do podoby muzikálu s názvem Hello, Dolly! Superhvězda mezi muzikály byla uvedena 16. 1. 1964 v St. James Theatre. Během několika měsíců bylo jasné, že se nový muzikál stane absolutním světovým hitem. Příběh šarmantní a prohnané vdovy Dolly Leviové, která je v okolí vyhlášenou dohazovačkou, až si nakonec sama „vybere“ zámožného starého mládence Horáce Vandergeldera, je upřímnou oslavou života prožívaného „teď a tady“.

V našem pojetí se na jevišti odehrávají dva paralelní světy – jeden reálný a druhý muzikálový. Výprava muzikálu je inspirovaná největšími americkými filmovými studii a hollywoodskými ikonami té doby. Zákulisí, přípravy scén, vztahy mezi herci a štábem, jehož režisérem je herec Pavel Hekela, divákům nabízí i trochu jiný pohled na tradiční muzikál,“ odhalila podobu olomoucké inscenace režisérka Andrea Hlinková, která v Moravském divadle v minulosti režírovala třeba Mozartovy opery Únos ze serailu a Così fan tutte.

I po hudební stránce můžeme u Hello, Dolly! hovořit o pestrosti. Hudba zřetelně těží z vídeňské operety, protože tu slyšíme časté užití valčíku, polky, pochodu, a zřejmě právě proto je muzikál i na evropských scénách tak oblíben. Naproti tomu ústřední píseň vyrůstá z americké černošské tradice. Zásadní roli zde hraje swingové frázování a improvizace,“ uvedl autor hudebního nastudování a dirigent Tomáš Hanák.

Dolly Leviovou si zahraje Natálie Tichánková ze souboru činohry, kterou bude alternovat Petra Zindler. Bohatého venkovského podnikatele Horáce Vandergeldera, jenž chce najít vhodného ženicha pro svou neteř, ale sám se přitom stane objektem zájmu Dolly, ztvární Jiří Přibyl v alternaci s Petrem Martínkem. Kromě souboru opery a operety spoluúčinkuje v inscenaci také orchestr, sbor a balet Moravského divadla Olomouc.

Andrea Hlinková si k inscenaci přizvala výtvarnici Miriam Struhárovou, s níž pravidelně spolupracuje, a která i nyní vytvořila kostýmy a scénu.

V Moravském divadle se „Dolly“ hrála poprvé v roce 1980 v režii Stanislava Regala, poté byla uvedena až v roce 2006. Režisérem byl tehdy Gustav Skála.

Foto: Jan Procházka

Podcast