V omamné záři měsíce. Rakouská písňová tvorba 20. století i premiéra nového díla zazní tuto neděli na Novoměstské radnici

Přesně 110 po premiéře slavné Schönbergovy skladby Pierrot Lunaire ji na Novoměstské radnici provede spolek Lieder Company. Zazní také hudba Alexandera Zemlinského a soudobého autora Vojtěcha Šembery.

Pierrot lunaire rakouského skladatele Arnolda Schönberga patří k zásadním dílům vokální tvorby 20. století. Jeho premiéra, která se uskutečnila 16. října 1912 s v Berlíně za řízení autora, byla skandálem i úspěchem zároveň. Schönbergovi zajistila postupný průnik do evropského hudebního povědomí a zájem o jeho tvorbu, do té doby víceméně přehlíženou či nepřijímanou. Spolek Lieder Company se rozhodl uvést toto dílo, stojící na pomezí žánrů písně a melodramu, na den přesně 110 let od jeho premiéry – tedy v neděli 16. října 2022, a to ve Velkém sále Novoměstské radnice. Sólového partu se ujme sopranistka Irena Troupová, uznávaná interpretka hudby 20. století, která je byla minulý na rádiu Classic Praha rovněž hostem pořadu Z archivu osobností.

Program nedělního koncertu je doplněn také působivým cyklem Sechs lieder Alexandera Zemlinského, rovněž rakouského skladatele, který byl i blízkým Schönbergovým přítelem a propagátorem jeho tvorby. V letošním roce si připomínáme 80. výročí jeho úmrtí. Cyklus Sechs lieder z roku 1934 bude proveden v nové úpravě skladatele Jana Duška pro komorní obsazení shodné s obsazením Pierrota lunaire, která podtrhuje barevnost a jistou podobnost obou cyklů.

Spolek Lieder Company dává v rámci tohoto programu prostor i mladému skladateli a barytonistovi Vojtěchu Šemberovi, který na objednávku zkomponoval meditativní skladbu In einem leeren Raum na text Wolfganga Spitzbardta. Pierrotovské obsazení mírně aktualizoval, využívá méně obvyklé basové flétny a klavír nahrazuje syntezátorem. Autor se při premiéře sám ujme i interpretace sólového partu.

Kromě již zmíněných pěvců vystoupí rovněž flétnista Daniel Havel, klarinetista Jan Mach, houslista a violista David Danel, violoncellista Balázs Adorján a Jan Dušek za klavírem. Provedení nastudoval a řídí dirigent Petr Louženský.

Koncert nazvaný V omamné záři měsíce se ve Velkém sále novoměstské radnice koná tuto neděli 16. října od 19:30. Všechny skladby budou provedeny v německém originále a doplněny českými titulky.

Foto: Alexander Zemlinskij a Arnold Schönberg (Profimedia)

Podcast