V Ostravě se v srpnu sejde celý svět nové hudby

24.7.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Ostrava se opět stane epicentrem soudobé hudební kreativity. Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny už po desáté láká k objevování soudobých autorů i děl, která otevírají nové hudební krajiny a přinášejí mimořádné zážitky. Mezi 22. a 31. srpnem rozezní festival unikátní postindustriální prostory moravskoslezské metropole, koncertní sály či katedrálu. 

Pod supervizí Petra Kotíka, zakladatele Ostravských dnů a klíčové osobnosti světové scény nové hudby, zazní na festivalu ikonická díla uplynulých desetiletí i české a světové premiéry nových kompozic. V Ostravě tak poprvé zazní skladba pro jemenský šofar z rohu antilopy kudu a elektroniku ve vlastní interpretaci jejího autora Alvina Currana. Dále se mohou návštěvníci těšit například na operu Mortona Feldmana Neither z roku 1977, ke které autorovi napsal libreto o několika slovech na okraj pohlednice velký nepřítel opery Samuel Beckett. Mezi nejzajímavější a nejpřitažlivější položky programu letošního festivalu bude jistě patřit unikátní projekt Dlouhá noc: 18 hodin - 1080 minut, tedy noční maraton ikonických skladeb převážně 2. poloviny 20. století. Pozornosti by neměla ujít ani skladba Dietera Schnebela Harley Davidson s devíti jezdci na slavných amerických motocyklech. Součástí Ostravských dnů je i jednodenní Minimaraton elektronické hudby. V programu nechybí také přední čeští soudobí skladatelé jako Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Michal Rataj. Objeví se díla Elliota Sharpa, Christiana Wolffa, Terry Rileyho či Bernharda Langa i Chayi Czernowin. „Jsem rád, že můžeme nabídnout rozsáhlé spektrum nové a experimentální hudby, rozkročené přes nespočet způsobů hudebního sdělení ve stylu i přes několik desetiletí v čase,” dodává Petr Kotík.

Interpretace děl se ujmou orchestry, ansámbly a sólisté z Evropy i zámoří. Mladí hráči z Evropy se opět sjedou, aby vytvořili unikátní rezidenční orchestr ONO / Ostrava New Orchestra, zahraje mezinárodní seskupení špičkových hráčů Ostravské bandy, poprvé na festivalu vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Po delším čase se na festival vrací renomovaný kanadský Quatuor Bozzini, premiéru na Ostravských dnech bude mít vídeňské Studio Dan, vystoupí americký S.E.M. Ensemble či holandský DoelenKwartet.

Součástí festivalu je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením hudebních osobností z celého světa.