V Palais de la Musique et des Congrès zněla hudba v podání dětí z celého světa

V rámci francouzského předsednictví v Radě EU zorganizovala Pařížská filharmonie společně s orchestrem Demos společné vystoupení dětí ze všech 27 členských států.

Ze Štrasburku do Prahy se v noci na 11. května vrátila velmi speciální dvoučlenná delegace. Třináctiletý violoncellista Max a jeho lektorka Kristýna, kteří zastupovali ČR na slavnostech Dne Evropy 9. května. V rámci francouzského předsednictví v Radě EU zorganizovala totiž Pařížská filharmonie společně s orchestrem Demos (vzdělávací program Pařížské filharmonie, který umožňuje sociálně slabším dětem naučit se hrát na hudební nástroj) společné vystoupení dětí ze všech 27 členských států.

Koncert orchestru symbolicky složeného z dětí všech 27 zemí EU s názvem Orchestre Démos Europe se uskutečnil v koncertní síni Palais de la Musique et des Congrès ve Štrasburku ve v pondělí 9. května ve 20.00 hodin. Předcházelo mu vystoupení komorního smyčcového orchestru, do kterého byl vybrán i 13letý Max z České republiky. Zahrát v jeden den náročný program orchestru a Ódu pro radost v úpravě pro komorní smyčcový orchestr není jednoduché ani pro profesionální muzikanty, ale Max obstál na výbornou. Více k tomu říká jeho lektorka Kristýna Juřenová: „Pravděpodobně největším zážitkem bylo vystoupení v Evropském parlamentu. Max usedl na pozici prvního violoncellisty komorního orchestru a své práce se zhostil s přístupem profesionála. I přes dlouhé čekání před vystoupením se Maxovi povedlo v danou chvíli koncentrovat a podat výborný výkon. A opravdu není jednoduché začít hrát sólo ve chvíli do ticha, kde Vás sledují stovky lidí v sále včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Byl to velice silný okamžik.“

Tím však náročné pondělí neskončilo. Následovala dlouhá generální zkouška a večerní koncert, který byl slavnostním vyvrcholením Dne Evropy. Lektorka violoncellistka Kristýna Juřenová pokračovala:Atmosféra v sále byla naprosto skvělá, publikum nadšené a muzikanti na podiu šťastní. Hudba zde měla šanci plnit své poslání...

Nadační fond Harmonie byl vyzván k účasti na vystoupení ODE již na akci v únoru spolu s ostatními hudebně vzdělávacími sociálně zaměřenými programy. NF Harmonie již 12 let umožňuje hudební vzdělání zdarma všem dětem bez rozdílu. Po vzoru projektu El Sistema jsou děti od samého počátku členy orchestru. NF Harmonie je také zakládajícím členem organizace Sistema Europe. Všech 14 členských organizací Sistema Europe bylo pozváno do Paříže, resp. Štrasburku na výjimečný koncert dětí Evropy.

Ilustrační foto: Profimedia

Podcast