V Praze zahraje vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala

MinGwan Kim zahraje na festivalu EuroArt Praha v úterý 15. března.

Jednu z nejnáročnějších skladeb, které kdy byly složeny pro smyčcový nástroj, Chaconne z Partity č. 2 d moll BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha, uvede v Sále Martinů v úterý 15. března vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala, Korejec MinGwan Kim. Společně se Stamicovým kvartetem provede i Mozartův Smyčcový kvintet C dur č. 3 K 515. Program večera doplní Schulhoffův Smyčcový kvartet č. 1.

Představitel nejmladší generace violistů, MinGwan Kim z Jižní Koreje, vystudoval univerzitu v Berlíně a v současné době působí v Dortmundské filharmonii. V roce 2019 zvítězil v konkurenci 65 violistů na prvním ročníku Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. Do pražského Sálu Martinů se jako sólista vrací podruhé, jeho partnery budou na koncertě festivalu EuroArt Praha členové Stamicova kvarteta.

V úvodu koncertu zazní poslední věta z Partity č. 2 d moll, BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha, zvaná Chaconne. Čerpá z barokní taneční formy známé jako chaconne, v níž je základní téma opakováno v mnoha variacích. Doba vzniku je datovaná do období Bachova pobytu v německém Köthenu, a vyznačuje se velkou náročností, kterou klade na interpreta. V první polovině koncertu pak v podání Stamicova kvarteta zazní 1. smyčcový kvartet Erwina Schulhoffa, charakteristický rytmikou slovanských lidových tanců a inspirovaný dílem Leoše Janáčka. Druhou polovinu koncertu rozjasní Mozartův Smyčcový kvintet C dur č. 3 K 515, jedno z vrcholných mozartovských komorních děl, nahlížených v době vzniku jako „novátorské“, především díky užití druhé violy.

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha se za dobu svého trvání stal samozřejmou součástí pražského kulturního dění v oblasti komorní hudby. Do metropole i partnerských měst přiváží špičkové zahraniční umělce a dává prostor i domácím souborům a sólistům, často z mladé nastupující generace, kterým otevírá možnost růstu. Uvádí české a světové premiéry a rozvíjí tak znalost a povědomí publika o světové i domácí soudobé komorní tvorbě. Rezidenčním souborem festivalu je od jeho založení Stamicovo kvarteto. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Další koncerty cyklu představí laureáty mezinárodních soutěží – varhaníka Adama Suka (vítěz Mezinárodní soutěže v Armaghu), violistu MinGwam Kima (vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala) i zahraniční soubory - britské smyčcové kvarteto Maxwell String Quartett nebo rumunské kvarteto Arcadia Quartet. Festival se zaměřuje především na smyčcová kvarteta, z českých souborů a umělců to budou například Wihanovo kvarteto, Nosticovo kvarteto, Apollon Quartet nebo klarinetistka Kateřina Soukalová – Váchová.

Foto: Lichtenštejnský palác, v němž se nachází Sál Martinů (Profimedia)

Podcast