V Sále Martinů vystoupí Matthias Kirschnereit

Spolu se Stamicovým kvartetem zahraje hudbu Roberta Schumanna.

Novou sezónu Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt Praha zahájí v pondělí 27. září od půl osmé v pražském Sále Martinů německý pianista Matthias Kirschnereit a rezidenční soubor festivalu Stamicovo kvarteto. Zazní smyčcové kvartety Antonína Kammela a Dmitrije Šostakoviče a Klavírní kvintet Es dur Roberta Schumanna.

Kritikou oceňovaný německý pianista Matthias Kirschnereit má na svém kontě například kompletní nahrávky Mozartových koncertů s Bamberskými symfoniky pod vedením Franka Beermanna, nebo všechna díla pro klavír a orchestr Roberta Schumanna společně s Konzerthausorchester Berlin pod vedením Jana Willema De Vrienda. Specialitou Kirschnereita jsou i neznámá díla známých skladatelů, například rekonstruovaný klavírní koncert e moll od Felixe Mendelssohna Bartholdyho, oceněný v roce 2009 cenou ECHO Klassik. Nahrál též všechny Händelovy varhanní koncerty ve svých úpravách pro klavír. Mezi jeho partnery v oblasti komorní hudby patří například houslisté Christian Tetzlaff, hornista Felix Klieser, klarinetistka Sharon Kam, violoncellista Daniel Müller Schott, Minquet Quartet nebo Amaryllis Quartet. V rámci festivalu EuroArt Praha provede Kirschnereit společně se Stamicovým kvartetem Klavírní kvintet Es dur Roberta Schumanna.

Koncert zahájí novou sezónu festivalu EuroArt Praha, jehož koncerty se tradičně konají v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně v Praze. Již příští koncert 2. listopadu nabídne obnovenou premiéru klavírního koncertu Karla Kovařovice v podání klavíristky Marka Kozáka za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera. Další koncerty cyklu představí laureáty mezinárodních soutěží – varhaníka Adama Suka (vítěz Mezinárodní soutěže v Armaghu), violistu MinGwam Kima (vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala) i zahraniční soubory - britské smyčcové kvarteto Maxwell String Quartett nebo rumunské kvarteto Arcadia Quartet. Festival se zaměřuje především na smyčcová kvarteta, z českých souborů a umělců to budou například Wihanovo kvarteto, Nosticovo kvarteto, Apollon Quartet nebo klarinetistka Kateřina Soukalová – Váchová.

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha se za dobu svého trvání stal samozřejmou součástí pražského kulturního dění v oblasti komorní hudby. Do metropole i partnerských měst přiváží špičkové zahraniční umělce a dává prostor i domácím souborům a sólistům, často z mladé nastupující generace, kterým otevírá možnost růstu. Uvádí české a světové premiéry a rozvíjí tak znalost a povědomí publika o světové i domácí soudobé komorní tvorbě. Rezidenčním souborem festivalu je od jeho založení Stamicovo kvarteto. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze.

Foto: Neda Navaee

Podcast