V září se otevřou brány nejzajímavějších památek, budov a objektů. A to v rámci Dnů evropského dědictví

Letos se Dny evropského dědictví uskuteční od 10. do 18. září a slavnostně zahájeny budou v Chebu.

Každý rok v září probíhají Dny evropského dědictví ((EHD), v jejichž rámci se nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Letošní Dny evropského dědictví se uskuteční od 10. do 18. září 2022 a jejich tématem je: Sustainable Heritage - Udržitelné památky. Slavnostní zahájení letošního ročníku se uskuteční v sobotu 10. září v Chebu za účasti vládních činitelů, chybět nebude ministr kultury Martin Baxa, či ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. V rámci slavnostního zahájení bude též udělen titul Nositel tradice lidových řemesel.

Celý den se pak ponese v duchu oslav 700. výročí zástavy Chebska českému králi Janu Lucemburskému a bude zahrnovat celodenní historické slavnosti na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, které se promění ve středověké tržiště, nebudou chybět kulturní vstupy, či soutěže pro děti. Městem projde průvod Jana Lucemburského a celý den završí koncert Městského dechového orchestru, během něhož bude k vidění videomaping z historie města.

Doprovodné programy během celého dne přinesou i rytířské turnaje a ukázky sokolnictví na hradě Cheb, možnost navštívit výstavu korunovačních klenotů v kostele sv. Kláry, výstavu Nositelé tradice lidových řemesel v křížové chodbě františkánského kláštera, či umělecké workshopy pro děti i dospělé v galerii G4.

Dny evropského dědictví jsou významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. Hlavním garantem tohoto projektu je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Dny evropského dědictví zpřístupňují pro širokou veřejnost co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor.. Nesoustřeďují se pouze na prohlášené historické památky, jako jsou hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále tak, aby byly zahrnuty i různé jiné objekty – národní parky, uhelné doly, vykopávky či rekonstrukce původních staveb, protiletadlové kryty, zříceniny, parníky atd. Otevírají dveře soukromých i veřejných budov (radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy atd.), které nebývají přístupny veřejnosti nebo pouze příležitostně a částečně. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti, a je v nich vybíráno vstupné, může být tento den vstup volný nebo by měl být nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). V rámci EHD je obdobným způsobem kladen důraz také na zpřístupnění movitého kulturního dědictví.

Konkrétní místa najdete na:
https://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/ehd-2022/

Foto: Profimedia

Podcast