Valentina Naforniţa a Josef Špaček v Rudolfinu

11.1.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová
V pondělí 30. ledna vystoupí v pražském Rudolfinu vynikající moldavská sopranistka Valentina Naforniţa a skvělý český houslista Josef Špaček za doprovodu České filharmonie řízené jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.
V programu zazní hudba Charlese Gounoda, Pietra Mascagniho, Giacoma Pucciniho, Richarda Strausse, ale i Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka.

Moldavská sopranistka Valentina Naforniţa patří k nejvýraznějším osobnostem mladé pěvecké generace. V roce 2011 zvítězila v proslulé soutěži BBC Cardiff Singer of the World competition. Od sezony 2011/12 je sólistkou Vídeňské státní opery, kde si záhy vydobyla renomé vycházející hvězdy. V listopadu 2012 debutovala v milánské La Scale, jako Gilda (Rigoletto) pod taktovkou Gustava Dudamela, v srpnu 2013 na festivale v Edinburgu jako Marcelina (Fidelio) v inscenaci Opéry de Lyon, na podzim 2013 následovaly debuty v Berlínské státní opeře (Oscar v Maškarním plese) a v Bavorské státní opeře v Mnichově (rychlý záskok v roli Gildy).

V létě 2014 poprvé vystoupila na Salcburském festivale (Zerlina v Donu Giovannim), v dubnu 2016 v pařížském Théâtre des Champs-Élysées jako Sofie (Werther) po boku Juana Diega Flóreze a Joyse DiDonato. V sezoně 2016/17 zpívá ve Vídeňské státní opeře Norinu (Don Pasquale), Zuzanku (Figarova svatba) a Adinu (Nápoj lásky) s Rolandem Villazónem v roli Nemorina.
Valentina Naforniţa se narodila v okrese Glodeni v severním Moldavsku. V roce 2006 absolvovala v moldavské metropoli Kišiněvě konzervatoř nesoucí jméno moldavského skladatele  Stefana Neagy a ve studiu pokračovala na Národní univerzitě hudby v rumunské Bukurešti.

Josef Špaček (*1986) patří mezi špičkové houslisty své generace. Pracoval pod vedením renomovaných pedagogů, Jaroslava Foltýna na Pražské konzervatoři, Idy Kavafianové a Jaime Lareda na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii či Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. 
V roce 2012 se stal finalistou Mezinárodní houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je považována za nejnáročnější soutěž na světě. V roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland) a v roce 2008 získal třetí cenu a cenu mladé poroty na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena. V současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie, jímž je od sezony 2011/2012. Vystupuje s renomovanými orchestry, jako jsou Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Philadelphia Orchestra, Auckland Philharmonia Orchestra, Queensland Symphony Orchestra, Orchestre National de Belgique, Melbourne Symphony Orchestra, Malaysian Philharmonic Orchestra ad. a rovněž  úspěšně pokračuje v sólové kariéře (recitály v pražském Rudolfinu, vídeňském Konzerthausu, v Asii i USA – Kennedy Center ve Washingtonu, La Jolla v San Diegu ad.). Na svém kontě má i několik úspěšných alb u firmy Supraphon (2015, houslové koncerty A. Dvořáka a L. Janáčka a Fantasie J. Suka s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, a 2013 díla L. Janáčka, B. Smetany a S. Prokofjeva s klavíristou Miroslavem Sekerou) a u firmy Naxos (2013, skladby H. W. Ernsta). V roce 2006 natočil své první CD s kompletním provedením sonát pro sólové housle Eugèna Ysaÿe. Josef Špaček hraje na housle vyrobené v roce 1855 v dílně Jeana-Baptista Vuillauma.

Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.