Vánoční FOK 2018

21.12.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Nejdůležitější událost Vánoc – Narození Páně – připadá na 25. prosinec a zasluhuje patřičnou oslavu, kterou v naší zemi již tradičně přináší Rybova Česká mše vánoční. 

Orchestr FOK se při této příležitosti přesune ze Smetanovy síně do nádherného barokního kostela sv. Šimona a Judy, aby Narozenému od 15 a od 18 hodin zahrál společně s kvartetem sólistů a Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jaroslava Brycha. Tamtéž 26. 12. FOK letos uvede od 16 hodin koncert souboru historické hudby Karmína, který si připravil české i evropské vánoční písně. Nový rok zahájí Pražští symfonikové opět v Obecním domě Slovanskými tanci Antonína Dvořáka, tentokrát pod taktovkou Tomáše Braunera.

Soubor Karmína je proslulý interpretací starých českých lidových písní a gotické, renesanční a barokní hudby, světské i duchovní. Na svatého Štěpána se bude hrát nejen na moderní nástroje, ale protože každý z členů souboru Karmína ovládá hru na několik historických nástrojů, zazní také krumhorn, volský roh, české křídlo, žaltář, loutna, dudy, vozembouch či fanfrnoch. O průvodní slovo se podělí členové souboru, kteří posluchače seznámí s neobvyklými vánočními tradicemi a zvyky, a to od počátků až po současnost.