Vánoční koncert PKF – Prague Philharmonia

13.12.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Nadcházející pátý koncert orchestrálního cyklu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma přivede 22. prosince od 19.30 na pódium Dvořákovy síně Rudolfina fenomenálního hráče na lesní roh Stefana Dohra. Sólohornista Berlínských filharmoniků, který zároveň často koncertuje jako sólista i v nejrůznějších komorních ansámblech, již s PKF spolupracoval v zahraničí. V Praze se vloni představil v komorním programu a teď se vrací, aby přednesl velké dílo pozdně romantického autora Richarda Strausse. Zároveň se „utká“ v přátelském duelu s hráčem PKF Janem Musilem v Koncertu pro dva lesní rohy Josepha Haydna.

Pestrý program spojuje pastorální atmosféra zvolená v duchu nadcházejících svátků. W. A. Mozart, od nějž zazní Divertimento pro dechové nástroje, a Joseph Haydn jsou představitelé První vídeňské školy. Johannes Brahms tvoří prostředníka mezi jimi a Druhou vídeňskou školou, jejímž zástupcem je Anton Webern. Večer korunuje Brahmsova brilantní poklona „papá Haydnovi“ – Variace na Haydnovo téma. Všechny skladby budou naplněny vrcholnou hráčskou virtuozitou.

„S orchestrem PKF se skvěle spolupracuje. Měli jsme velmi intenzivní období, kdy jsme například v Mnichově provedli všechny Mozartovy koncerty pro lesní roh na jednom večeru. Při takovém programu se musí sólista stoprocentně spolehnout na doprovázející orchestr. A nám to klaplo úžasně,“ vzpomíná na loňskou spolupráci s PKF Stefan Dohr.