Vánoční setkání (nejen) s Gabrielou Beňačkovou

4.12.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

Posledním hudebním zastavením čtyřiadvacátého cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté v letošním roce bude tradiční a oblíbené vánoční setkání. V letošním roce cyklus opustí prostory kostela sv. Šimona a Judy a nabídne vánoční galakoncert s operní legendou Gabrielou Beňačkovou v prostorách Velkého sálu paláce Žofín. Nenechte si ujít jiskřivý vánoční večer, na kterém vám hostitel Václav Hudeček připraví nejedno hudební překvapení. Kdy? V úterý 22. prosince!

Vánoční svátek bude především svátkem pro všechny příznivce opery a zejména ikony její česko-slovenské podoby, kterou ztělesňuje Gabriela Beňačková. Tato rodačka z Bratislavy se ve svých třiadvaceti se stala v té době nejmladší sólistkou Opery pražského Národního divadla. Jejími nezapomenutelnými počiny byly zejména úchvatná Nataša v Prokofjevově Vojně a míru a zejména a především na po dlouhá léta určitě nejlepší, ba vůbec překonatelná Mařenku ze Smetanovy Prodané nevěsty. Není však možné zapomenout ani na její Rusalku, Taťánu, Jenůfu, Káťu, Mimi či Leonoru, se kterými dobývala srdce operních příznivců nejen v Čechách, ale záhy i na předních operních scénách po celém světě. Vrcholem její kariéry se stalo angažmá v Metropolitním divadle v New Yorku, kde oslnila publikum zejména jako Rusalka, avšak na této scéně účinkovala ještě v dalších padesáti operních titulech. Pravidelně vystupovala také v Bavorské státní opeře v Mnichově, v Covent Garden v Londýně, ve Vídeňské státní opeře, milánské La Scale, Bolšom teatru v Moskvě a na scénách mnoha dalších metropolí na celém světě. Výčet dirigentů, se kterými skvělá Gabriela Beňačková za svoji kariéru spolupracovala, je více než úctyhodný. Připomeňme spolupráci s Václavem Neumannem, Wolfgangem Sawallischem, Claudiem Abbadem, Giuseppem Sinopolim, Nellem Santim, Carlem Maria Giulinim, Lovro von Matačičem, Georgem Prêtrem, Jamesem Levinem, Leonardem Bernsteinem, Sirem Georgem Soltim, Sirem Charlesem Mackerrasem, Luisem Garciou Navarrem, Nikolausem Harnoncourtem, Jamesem Conlonem a dalšími a dalšími…

Avšak Václav Hudeček pro své příznivce samozřejmě nechystá před Vánocemi operní gala. A dnes je Gabriela Beňačková také již spíše koncertní pěvkyní, i když pravou výjimkou potvrzující pravidlo je třeba její nedávné úspěšné vystoupení v soudobé opeře Vojáci milánské La Scale. Za své umění získala Beňačková různá ocenění, mimo jiné byla nominovaná na cenu Grammy v New Yorku za recitál české písňové tvorby za spoluúčinkování Rudolfa Firkušného. Je držitelkou pařížské Ceny Artura Toscaniniho, Zlaté medaile Giuseppe Verdiho a nositelkou rakouského a bavorského čestného titulu Kammersängerin.

Díky mé barvě hlasu a pěvecké technice jsem se dostala mezi absolutní světovou špičku. Od Pána Boha a od rodičů jsem byla obdařena talentem. Svojí houževnatostí a cílevědomostí, schopností improvizace a dobré intonace jsem se dopracovala, možná, až k té výjimečnosti. Celá ta léta v zahraničí jsem téměř každý druhý den někde zpívala. Byla to krása vykoupená odříkáním,“ hodnotí svoji kariéru sama Gabriela Beňačková.

A na samém prahu vánočních svátků tento klenot československé opery vystoupí v Praze s programem svátečním, ve kterém nebude samozřejmě chybět pastorální hudba Jakuba Jana Ryby a dalších převážně barokních a klasicistních autorů. Zpěv Gabriely Beňačkové a zejména vánoční atmosféru tradičně doplní Kühnův dětský sbor a kromě vokální linky nabídne vánoční setkání Svátků hudby i hudbu instrumentální v podání Václava Hudečka a vynikajícího mladého komorního orchestru Barocco sempre giovane.

Nalaďte se na sváteční vánoční atmosféru spolu se Svátky hudby a nepropásněte výjimečné a vzácné setkání s legendární pěvkyní Gabrielou Beňačkovou, jež je řazena mezi deset nejlepších pěvkyň světa. Vstupenky na koncerty cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

 KDS