Vánoční setkání nejen s Václavem Hudečkem

6.12.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Jubilejní 25. ročník Svátků hudby v Praze Václava Hudečka bude v prosinci pokračovat svátečním Vánočním setkáním, které bude v letošním roce hostit Palác Žofín. Po boku naší houslové legendy se představí mladé sopranistky Nikola Uramová a Kristýna Kůstková a doprovodí je Kühnův dětský sbor a orchestr Praga Camerata. Těšit se můžete na sváteční program kořeněný vánočními evergreeny Panis Angelicus, Pie Jesu nebo tradičními koledami. Zastavte se v předvánočním shonu a nenechte si v úterý 20. prosince ujít další z koncertů vyhlášeného pražského koncertního cyklu.

Sváteční program je dílem věnován slavnostním dílům barokní a klasicistní hudební literatury a dílem neopomíná na tradiční vánoční koledy, písně a sborové skladby. O orchestrální úvod se postará sám hostitel Václav Hudeček, který se ujme Vivaldiho houslového koncert a Praga Camerata, která provede ukázku z Purcellovy suity Abdelazer. A pak již bude žofínské podium patřit převážně mladým jiskřivým hlasům. Sopranistky Uramová a Kůstková, chlouby mladé pěvecké generace sbírají nejedno ocenění na domácích pěveckých soutěžích. Provedou ukázky z Händelova Rinalda či duchovních děl Vivaldiho a Mozarta. Chybět nebudou ani jímavé písně Panis Angelicus či Pie Jesu nebo vánoční pastorela Jakuba Jana Ryby Rozmilý slavíčku. Pásmo koled v úpravě Jiřího Temla zazpívá Kühnův dětský sbor.

Nikola Uramová se narodila v roce 1994 v Mladé Boleslavi. V roce 2010 začala studovat klasický zpěv na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Mgr. Jarmily Chaloupkové. V současné době je také studentkou slavného italského tenoristy a renomovaného pedagoga Antonia Carangela. Je laureátkou několika pěveckých soutěží, včetně Mezinárodní pěvecké soutěže v Olomouci v roce 2012. Ve stejném roce získala první cenu v juniorských kategoriích na Mezinárodní pěvecké soutěži W. A. Mozarta v Praze. V roce 2013 získala třetí místo v juniorské kategorii na Písňové soutěži Bohuslava Martinů a druhou cenu v Soutěži konzervatoří ČR.

Kristýna Kůstková je studentkou klasického zpěvu na Pardubické konzervatoři pod vedením stejné profesorky a zároveň rovněž spolupracuje s italským pedagogem Antoniem Carangelem. Do roku 2012 byla členkou a sólistkou Dětské opery Praha, se kterou se zúčastnila mnoha zahraničních zájezdů, natáčení CD a také pořadu do České televize. Sólově vystoupila na Nové scéně Národního divadla pod taktovkou Jana Chalupeckého jako Esmeralda v projektu (Vy)prodaná nevěsta, dále v představeních Mozartovo leporelo, Malý kominíček a také ve Stavovském divadle v České mši vánoční. V roce 2013 zpívala na Vánočním koncertě Allianz spolu s Petrem Nekorancem, Olgou Peretyatko a Štefanem Kocánem. Věnuje se koncertní činnosti nejen po České republice, ale například i v Itálii. Spolupracovala s Olomouckou i Karlovarskou filharmonií, s Komorní filharmonií Pardubice a  Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice. Pravidelně vystupuje se souborem Barocco sempre giovane a Václavem Hudečkem. V roce 2016 debutovala v Moravském divadle Olomouc jako Pamina v Kouzelné flétně. Získala řadu ocenění: 1. místa v soutěžích: Pražský pěvec (2011, 2015), Pěvecké soutěži Olomouc (2012) a na Soutěžní přehlídce konzervatoří (2013). Dále získala 1. cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v kategorii Operní naděje (2014), 3. cenu v kategorii Junior (2015) a také 1. cenu, titul laureáta a cenu uměleckého šéfa opery Moravského divadla v Pěvecké soutěži Olomouc (2015).

Vánoční svátek hudby slibuje svěží zážitek nejen s mladými talenty, který vás naplní tou správnou slavnostní atmosférou. Poznamenejte si proto termín úterý 20. prosince ve Velkém sále Paláce Žofín. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz