Varhanní koncerty u sv. Jakuba

Již tento čtvrtek zahajuje v bazilice sv. Jakuba v Praze 26. Mezinárodní varhanní festival.

V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek šestadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci z Francie, Německa, Švédska, Ázerbajdžánu a České republiky.

Od 5. 8. do 23. 9. 2021, vždy každý čtvrtek od 19 hodin se rozezní největší pražské varhany pod rukama i nohama předních světových i domácích umělců.

„Program letošní přehlídky světového varhanního umění připomene několik významných skladatelů, např. sté výročí úmrtí C. Saint-Saënse, sté výročí narození geniální francouzské varhanice J. Demessieux nebo padesáté výročí úmrtí legendárního varhanního virtuosa M. Duprého. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Čeká nás i zajímavý koncert čtyř rukou a čtyř nohou. Svatojakubské varhany tak zazní opět v celé své bohatosti a barevnosti,” dodává ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Zahajovací koncert i závěrečný koncert bude patřit pařížským varhaníkům. Nejprve uslyšíme Samuela Liégeona, který je proslulý především improvizačním uměním a celý festival uzavře varhaník chrámu Notre-Dame Johann Vexo, který se řadí mezi nejžádanější umělce své generace. Christian-Markus Raiser se představí nejen v roli interpreta, ale i osobitého skladatele. Velkým lákadlem jistě bude koncert čtyř rukou a čtyř nohou v podání švédského Nilse Larssena a jeho ázerbajdžánské kolegyně Leylie Yekty. České varhaníky bude reprezentovat Karel Martínek, varhaník katedrály sv. Václava v Olomouci, který vzdá hold Marcelu Duprému, Aleš Nosek, varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni nás pak provede po stopách varhanních mistrů od západu k východu. Mladá brněnská varhanice Petra Kujalová zazáří ve virtuozních dílech Bachových i skladbách francouzských symfoniků a svatojakubská varhanice Irena Chřibková poodhalí tajemství víry světa židovského, křesťanského i muslimského.

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal, se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinesou posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky.

Posluchači mají při této příležitosti současně možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály, 92 rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

Podcast