Včera začal festival Prague Sounds. Nadbídne jazz, soul, elektroniku i mandolínu

Festival Prague Sounds - dříve struny podzimu - včera zahájila v Lucerně kapela Snarky Puppy.

Prague Sounds, festival založený již roku 1996 pod názvem Struny Podzimu, letos na podzim do Prahy přivádí pestrou koláž různých žánrů v podání převážně zahraničních interpretů.

Včera, 23. října, byl festival zahájen pražským debutem skupiny Snarky Puppy. Toto uskupení získalo mnohá ocenění v různých žánrových kategoriích, od jazzu po R&B, a čerstvě má na svém kontě cenu Grammy za album Live at the Royal Albert Hall. Jako speciální host turné s nimi včera v klubu Lucerna vystoupila zpěvačka Malika Tirolien.

Dnes 24. října v La Fabrice od 20:00 vystoupí mandolinový virtuos Christ Thile. Jeho sólový recitál představí jeho pověstné žánrové rozpětí: od Johanna Sebastiana Bacha až po bebop Charlieho Parkera, od Bartóka po blues. Interpret mimo jiné získal stipendium MacArthurovy nadace a již tři ceny Grammy.

Chris_Thile_3_credit_Josh_Goleman_xl.jpg

Christ Thile (foto: Josh Goleman)

V úterý 1. listopadu v DOXu zahrají „průkopníci akustického techna“ Brandt Brauer Frick, klasicky vzdělaní hudebníci z Berlína, kteří hrají - slovy BBC - „hudbu koncertních sálů pro klubovou generaci“. Jejich vystoupení elektroniku propojuje s akustickými nástroji: harfou, klavírem, žesti i smyčci.

Ve středu 2. listopadu ve Velkém sále Lucerny zahrají slavní jazzoví hudebníci, kteří začínali své kariéry v 90. letech minulého století. Nyní se na pódiu opět setkávají Joshua Redman (saxofon), Brad Mehldau (klavír), Christian McBride (kontrabas) a Brian Blade (bicí), kteří roku 1994 vydali album MoodSwing. Více než dvacetiletá pauza jim neuškodila a natočili novou nahrávku RoundAgain.

PHOTO_MoodSwing_Official_Photo_2020_JPG_Photo_credit_Michael_Wilson_xl_0001.jpg

Zleva: Brian Blade, Brad Mehldau, Joshua Redman, Christian McBride (foto: Michael Wilson)

Česká premiéra bubeníka jménem Makaya McCraven se uskuteční 13. listopadu v La Fabrice. Jazzový perkusionista je oceňován za svou zvukovou fantazii, cit pro kompozici i odvahu k hledání nových cest. Jeho tvorba je kromě jazzu a etnické hudby silně ovlivněna také hip-hopem.

Po třech letech se na festival vrací také britská soulová hvězda Laura Mvula, která poprvé na tehdejších Strunách podzimu vystoupila roku 2019. Nyní přijíždí do Prahy s novým repertoárem, mimo jiné s hudbou z nedávného projektu Under a Pink Moon. V klubu Roxy vystoupí 16. listopadu.

80. narozeniny Jiřího Stivína - flétnisty, saxofonisty a legendy nejen jazzové hudby - oslaví narozeninový koncert v sobotu 19. listopadu v Rudolfinu. Pogratulovat přijdou například violoncellista Vojtěch Havel, pianista Emil Viklický, kontrabasista Petr Dvorský, zpěvačka Veronika Vítová, trombonista Štěpán Janoušek, varhaník Robert Hugo nebo jubilantův syn, bubeník Jiří Stivín jr.

profimedia-0431758978.jpg

Jiří Stivín (foto: Profimedia)

Letošní ročník se pak uzavře ve čtvrtek 24. listopadu koncertem německého experimentálního hudebníka jménem Nils Frahm. Hráč na nejrůznější klávesové nástroje, který ve své tvorbě pracuje s elektronikou i "klasickými" stavebními kameny, se představí ve Foru Karlín.

Více informací je k nalezení na webových stránkách festivalu Prague Sounds.

Úvodní foto: Laura Mvula

Podcast