Ve středu 29. listopadu začínají Dny Bohuslava Martinů

29. ročníku Dnů Bohuslava Martinů přivítá přední české sólisty a uvede i méně frekventovaná díla poličského rodáka. Festival nezapomene ani na nastupující generaci hudebníků, kterým patří Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, završená Koncertem laureátů. Ve spolupráci s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zazní scherzo pro orchestr či jednoaktová opera. Koncerty se konají v sále Martinů na pražské HAMU a v Dvořákově síni Rudolfina.

Na zahajovacím koncertě letošního ročníku Dnů Bohuslava Martinůve středu 29. listopadu vystoupí houslista Ivan Ženatý s klavíristou Miroslavem Sekerou. Skvěle sehrané duo kromě skladeb ikonického trojlístku Martinů – Dvořák – Smetana přednese také dílo Luboše Sluky, který letos slaví 95. narozeniny. Ivanovi Ženatému bude na koncertě předána pamětní medaile Nadace Bohuslava Martinů.

Apollon Quartet si na svůj koncert v pátek 1. 12. přizval speciálního hosta, kterým je violoncellista Josef Pražák, zakladatel legendárního Pražákova kvarteta. Společně zahrají Schubertův Kvintet C dur se dvěma violoncelly.

Současnou špičku mladší generace na festivalu reprezentuje hned několik intepretů. 5. prosince vystoupí violoncellista Václav Petr s klavíristou Markem Kozákem. Na programu mají Sonáty pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů, Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Houslista Jan Mráček a klavírista Lukáš Klánský na společném koncertě 8. prosince přednesou skladby Ludwiga van Beethovena, Felixe Mendelssohna - Bartholdyho, Dmitrije Šostakoviče, Viktora Kalabise a Bohuslava Martinů.

Festival uzavře klavírní recitál jednoho z našich nejžádanějších klavíristů Martina Kasíka. 12. prosince sál Martinů rozezní Vzpomínky Vítězslava Nováka, Sonáta es moll 1.X.1905 Leoše Janáčka, Tři české tance a výběr z díla Etudy a polky Bohuslava Martinů a sonáta Zamyšlení nad životem Klementa Slavického.

Ve spolupráci s Českou filharmonií uvede festival 7. prosince v Rudolfinu jednoaktovou opera Ariadna. Spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu přinese 11. prosince do Rudolfina provedení Martinů scherza Thunderbolt P-47

Zdroj: TZ
Foto: Bohuslav Martinů (©archiv Městského muzea Polička)

Podcast