Večer s Paganinim

1.2.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Únorová nabídka koncertního cyklu Svátky hudby v Praze potěší zejména milovníky houslí. Přiléhavý podtitul „Večer s Paganinim“ přiláká v úterý 16. února na pódium Koncertního sálu Pražské konzervatoře kromě hostitele Václava Hudečka také dva mladé houslové virtuózy, kteří září na scéně klasické hudby nejen jako sólisté, ale i přední hráči pražských symfonických orchestrů. Večer  však nezůstane jen u nástroje, jehož je ďábelský Paganini takřka synonymem. Těšit se můžete i na klavíristu Lukáše Klánského, kytaristu Patricka Vacíka či zázračného mladého akordeonistu Martina Kota.

„Paganiniové“ svátečního hudebního setkání Václava Hudečka však nebudou tak tajemnými a historkami opředenými osobnostmi. Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším českým houslistům. Již v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích doma i v zahraničí. Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu, Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007, tedy svých 19 letech, zde uzavřel studium magisterským titulem. Od té doby se naplno věnuje sólové koncertní dráze a sbírá úspěchy ve spolupráci s předními sólisty i orchestry po celém světě. Od letošní sezóny se navíc stal po boku Josefa Špačka druhým koncertním mistrem České filharmonie.

Jan Mráček patří rovněž k našim největším a nejslibnějším houslovým talentům. Pochází z hudební rodiny a na housle začal hrát v pěti letech. Jako absolvent Pražské konzervatoře si své dovednosti dále rozšiřuje na prestižní Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Už od dětství se Jan Mráček objevoval na významných koncertních pódiích a skvěle zabodoval v řadě renomovaných hudebních soutěží. Ovšem zcela zásadním, největším z jeho úspěchů byla druhá cena v silné konkurenci na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2010. Houslista se tak stal vůbec nejmladším laureátem v historii tohoto významného interpretačního klání. V roce 2011 se stal dosud nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Spolupracuje též s dalšími tělesy  a věnuje se i sólové a komorní dráze.

Houslový skladatelský odkaz Niccoly Paganiniho bude červenou nití dramaturgie únorového svátku hudby, nebude však jediný, kteří zmínění houslisté ve spolupráci s klavíristou Lukášem Klánským, kytaristou Patrickem Vacíkem a akordeonistou Martinem Kotem návštěvníkům představí. Těšit se můžete i na hudbu Pabla de Sarasateho, Luigiho Legnaniho či Paganiniho paralelu v klavírním oboru – Fryderyka Chopina.

Vstupenky na koncerty 24. ročníku cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.