Velikonoční koncert Audite Organum

10.4.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Již od roku 1990 pro vás Svatojakubské Audite Organum připravuje své tradiční varhanní koncerty, a tak i letos na jaře se můžete těšit na Velikonoční koncert v bazilice sv. Jakuba na Starém městě v Praze. Přivítáme zde skvělou sopranistku Gabrielu Eibenovou za doprovodu světově uznávaného varhaníka Adama Viktory. Koncert se uskuteční 16. dubna 2017 v 17 hodin.

Gabriela Eibenová se po absolutoriu na Pražské konzervatoři a studiu v Londýně zaměřila především na koncertní činnost a interpretaci staré hudby Zpívala pro papeže Jana Pavla II, Dalajlámu i řadu vysokých evropských státníků. Varhaník Adam Viktora je zakladatel a ředitel ojedinělého projektu Český varhanní festival a také uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští barokní sólisté. V jejich podání zazní skladby takových autorů, jakými byli například Johann Sebastian Bach, Claudio Monteverdi, Robert Schumann nebo stále znovuobjevovaný Jan Dismas Zelenka.

Jan Dismas Zelenka byl jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů vrcholného baroka. Jeho přínos hudbě spočívá především ve specifické, nápadité, vždy překvapující harmonizaci, dokonalosti umění kontrapunktu a originální instrumentaci. Často se setkáváme se srovnáním jeho díla s Bachovými skladbami. Bohužel nám stále velká část jeho tvorby zůstává skryta a to i proto, že některá jeho díla byla za války zničena.

Neméně pozoruhodné a okouzlující jsou i samotné svatojakubské varhany, jejichž původ spadá do 18.století. Současný nástroj má 4 manuály, 91 znějících rejstříků a 8 277 píšťal a můžeme jej přirovnat k velkému symfonickému orchestru. Jsou to největší varhany v Praze a druhé největší v celé republice.

Velikonoční koncert je jen drobnou ochutnávkou toho, co pro vás Audite Organum připravuje.      
Sezona vyvrcholí tradičními Vánočními koncerty, ale ještě předtím se můžete těšit na rozsáhlý letní Mezinárodní varhanní festival, na kterém vystoupí přední světoví varhaníci.