Vídeňská opera nebo Albertina z domova

Světoznámé vídeňské kulturní instituce sice mají opět zavřeno, stejně jako na jaře ale nabízí kulturní zážitky online a zdarma.

Mezi nejzajímavější nabídky patří přenosy z Vídeňské státní opery nebo komentované prohlídky Albertiny a Rakouské národní knihovny.

Nejznámější vídeňské kulturní domy opět otevřely své archivy nebo připravily speciální online prohlídky. Dostupné budou minimálně do 30. listopadu 2020 nebo do odvolání vládních opatření kvůli koronaviru.

Galerie Albertina nabízí například komentované prohlídky aktuálními výstavami prostřednictvím platformy Zoom. Účast je bezplatná, kapacita prvních ohlášených prohlídek už ale byla vyčerpána. Prostory Albertiny je však možné navštívit i digitálně bez průvodce, prostřednictvím samostatné online prohlídky, kterou doplňují informace i videa k vystaveným uměleckým dílům z výstavy My Generation: Die Sammlung Jablonka. Část sbírek, konkrétně 225 000 uměleckých děl od 15. do 21. století, nabízí Albertina i ve svém trvalém online archivu, kde nechybí ani ty nejznámější kousky. Pro zájemce o zákulisní informace Albertina připravuje videoseriál s ředitelem Klausem Albrechtem Schröderem. První díl o aktuálním lockdownu je k vidění na youtube.

Bezplatné virtuální prohlídky nabízí například i Rakouská národní knihovna, která se zaměřuje na Prunksaal (Dvorská knihovna) v paláci Hofburg. Barokní skvost lze navštívit prostřednictvím komentované prohlídky s registrací nebo kdykoliv na platformě Google Street View.

Minimálně do konce listopadu otevřela své archivy i Vídeňská státní opera. Každý den nabízí jeden videopřenos zdarma. Začíná vždy v 19 hodin, představení jsou celosvětově k dispozici 24 hodin. Na programu jsou vystoupení s účastí sopranistky Anny Netrebko nebo lotyšské mezzosopranistky Elīny Garanča.

Foto: Albertina, Wien - Harald Eisenberg

Podcast