Viktor Kalabis v Českém muzeu hudby

V únoru si připomínáme 100 let od narození významného českého hudebního skladatele Viktora Kalabise. K institucím, které přibližují jeho osobnost a dílo, se připojilo i České muzeum hudby. Připravilo výstavku, jež svými exponáty odkrývá osobnější stránku skladatelova života.

Rok 2023 by se dal nazvat rokem skladatele Viktora Kalabise, jednoho z nejvýznamnějších českých komponistů 2. poloviny 20. století. Narodil se 27. února 1923 v Červeném Kostelci do rodiny poštovního zaměstnance. Už během studia na reálném gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou byl poměrně vyspělým klavíristou a v rychnovském salonním orchestru se uplatnil i jako saxofonista. Kalabisovy hudební zájmy však obsáhly hudbu jazzovou i klasickou. Působil mj. v pěveckém sboru Smetana. Což jej navedlo k pozdější rozsáhlé vokální tvorbě.

Zapsal se také na Filozofickou fakultu UK, kde studoval vedle hudební vědy též estetiku, filozofii a psychologii, a současně byl přijat i na Pražskou konzervatoř. Z ní přešel v r. 1948 na nově založenou Akademii múzických umění (AMU). Po studiu našel pracovní uplatnění v Československém rozhlase jako hudební redaktor a režisér v redakci pro děti a mládež. Spoluzaložil mezinárodní rozhlasovou soutěž mladých talentů Concertino Praga, která díky němu získala koncertní zázemí v Jindřichově Hradci.

V 90. letech se skladateli začal zhoršovat zrak a frekvence komponování tak poklesla. Na druhou stranu mohl po otevření hranic již jako světově uznávaný skladatel zajíždět do ciziny na četná provedení mnoha svých skladeb.

Životní partnerkou Viktora Kalabise byla Zuzana Růžičková, vynikající cembalistka a hudební pedagožka. Viktor Kalabis dedikoval své manželce řadu svých děl a ta je úspěšně prováděla po celém světě. V Českém muzeu hudby můžeme ve výstavce výstavce zhlédnout několik notových autografů, ale i osobních fotografií a zajímavých listin ze skladatelova života.

Foto: Profimedia

Podcast