Violoncellista Jean-Guihen Queyras v Praze

Zahraje skladby Josepha Haydna a Petra Iljiče Časjkovského.

I přes stále trvající protipandemická opatření vystoupí v Praze rezidenční umělec rozhlasových symfoniků, kanadsko-francouzský violoncellista Jean-Guihen Queyras. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha zahraje 19. dubna v přímém přenosu z pražského Rudolfina Koncert C dur Josepha Haydna a Andante cantabile Petra Iljiče Čajkovského. Koncert bude vysílat v přímém přenosu stanice ČRo Vltava, živý stream bude na facebookovém profilu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a k přímému přenosu se připojí i zahraniční rozhlasové stanice. Koncert bude živě vysílat Katalánský rozhlas, ze záznamu pak rozhlasové stanice ve Švédsku a Portugalsku.

V programu večera dále ve Dvořákově síni Rudolfina zazní i suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského a Variace na Haydnovo téma Johannesa Brahmse.

Hudební kritika u violoncellisty Jean-Guihen Queyrase vyzdvihuje jeho bezchybnou techniku a intenzivní soustředění. Sólista podle nich dbá na souznění interpreta i posluchače s vnitřní motivací skladatele. Tomuto přístupu se naučil od Pierra Bouleze, se kterým ho pojilo dlouholeté umělecké partnerství. Na pražském koncertě Queyras nejprve přednese stěžejní opus cellové literatury, Haydnův Koncert C dur z 60. let 18. století. Následně zahraje lyrické Andante cantabile, které Čajkovskij původně napsal jako pomalou větu svého Prvního smyčcového kvartetu.

Na letošní duben plánuje SOČR ještě jeden koncert, a to 26. dubna ze Studia 1 s harfistkou Kateřinou Englichovou.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast