Virtuosos V4+ zná vítěze

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ vyhrál za Českou republiku Daniel Matejča.

Světová televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ zná své letošní vítěze. Mladí talentovaní hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska předvedli v průběhu tří prosincových obdivuhodné výkony a hvězdná porota vybrala vítěze za každou zemi. Do finále se za Českou republiku probojovali soutěžící harfista Martin Sadílek (16) a houslista Daniel Matejča (16). Z tohoto dua na porotce svým umem nejvíce zapůsobil Daniel Matejča, který soutěž vyhrál.

„Posláním jedinečné soutěže Virtuosos je objevování a podpora mladých talentů klasické hudby, kterým dlouhodobě pomáháme se rozvíjet. Dalším cílem soutěže je představit divákům klasickou hudbu, tradice, nádherné památky, bohatou kulturu nebo významné skladatele každé zúčastněné země. Jsem nadšená, že se Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko do projektu zapojily,” říká zakladatelka soutěže Mariann Peller.

Virtuosos_3.jpeg

Soutěž se vysílala po tři večery a v každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce”, mezi nimi byli letos dirigent Eugene Kohn, slavný violoncellista Hauser z uskupení 2Cellos, ale také dlouhodobý podporovatel soutěže operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo, „Virtuosos podporuji už čtyři roky. Moc mě těší, že se letos této jedinečné soutěže talentů účastní mladí umělci z pěti zemí. Tyto děti představují budoucnost klasické hudby.”, říká k soutěži Domingo.

V pětičlenné porotě o českém výherci společně s maestrem Domingem rozhodla Gabriela Boháčová, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Oba finalisté byli velmi talentovaní a pracovití. Daniel však podal výkon světové úrovně a tím ohromil celou porotu. Je interpretačně velmi vyspělý, technicky brilantní. Žádný tón neponechal náhodě. Zároveň má Daniel velmi přirozené charizma, talent na hru na další nástroje a k tomu je pracovitý a pokorný. To je opravdu výjimečná kombinace. Obdivovala jsem také jeho hloubku znalostí jednotlivých skladeb a pozadí jejích kompozic.“

Virtuosos_2.jpeg

5 vítězů, cena orchestru i speciální cena

Letos poprvé se v rámci poroty soutěže zúčastnil také slavný violoncellista Hauser, známý z uskupení 2Cellos, který v rámci finálového večera také vystoupil. Ocenění získali nejen vítězové jednotlivých zemí, ale rozdávaly se také speciální ceny:

Cenu orchestru vyhráli čeští reprezentanti Daniel Matejča a Richard Kollert, kteří tím dostali možnost vystoupit s Dohnany Orchestra z Budafoku. Richard Kollert si dále odnesl speciální cenu ve výši 5 000 euro věnovanou producentkou Marií Peller a porotkyní Gabrielou Boháčovou a také pozvání na vystoupení s Plácidem Domingem v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Soutěž mladých umělců se na českých obrazovkách objevila podruhé. Na maďarském televizním trhu se stala jednou z nejlépe hodnocených pořadů. „Díky spolupráci zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska jsme měli možnost oslovit skrze televizní stanice až 100 milionů lidí,” říká Peller.

Výkony mladých umělců posuzovala kromě Češky Gabriely Boháčové také maďarská sopranistka Erika Miklósa, polská mezzosopranistka Alicja Wegorzewska a slovenský dirigent Peter Valentovič. Chorvatsko zastoupil nejprve kytarista Petar Čulić a ve finálovém kole violoncellista Hauser. Samotný pořad uvádí legendární německý showman Thomas Gottschalk a nejznámější mladá polská moderátorka Ida Nowakowska, kteří společně vytváří zábavné duo.

Virtuosos_4.jpeg

Diváci, kteří finálový večer nemohli shlédnout se mohou podívat na záznam na kanále YouTube.

Soutěž Virtuosos

Virtuosos je maďarská soutěž mladých talentů klasické hudby a je určená pro děti a teenagery do 18 let. Show se poprvé objevila na televizních obrazovkách před šesti lety a způsobila v Maďarsku televizní revoluci, protože se stala jedním z nejlépe hodnocených pořadů. Letos se poprvé do soutěže zapojili i mladí talenti ze zemí Visegradu a Chorvatska. Z každé země vzejde jeden vítěz, který získá 10 000 euro.

Foto: Virtuosos V4+

Podcast