Virtuosos V4+ znovu v Čechách

Druhý ročník televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ se vrací do Čech.

Světová televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ opět míří z Maďarska do České republiky. Sedmá řada je výjimečná tím, že spojila mladé umělce 4 států Visegrádké čtyřky a po Srbsku v loňském roce letos přizvala Chorvatsko. Soutěž dlouhodobě také pianista Lang Lang či Andrea Bocelli. Za Českou republiku usedla do porotcovského křesla Gabriela Boháčová, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Show s názvem Virtuosos 4+ mohou čeští diváci sledovat od 3. do 17. prosince od 20:40 h na ČT Art, kdy dojde k velkému finále.

„Posláním jedinečné soutěže Virtuosos je objevování a podpora mladých talentů klasické hudby, kterým dlouhodobě pomáháme se rozvíjet. Dalším cílem soutěže je představit divákům klasickou hudbu, tradice, nádherné památky, bohatou kulturu nebo významné skladatele každé zúčastněné země. Jsem nadšená, že se Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko do projektu zapojily,” říká zakladatelka soutěže Mariann Peller.

Soutěž má celkem tři díly. V každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce”, mezi nimi byli letos dirigent Eugene Kohn, slavný violoncellista Hauser z uskupení 2Cellos, ale také dlouhodobý podporovatel soutěže operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo, „Virtuosos podporuji už čtyři roky. Moc mě těší, že se letos této jedinečné soutěže talentů účastní mladí umělci z pěti zemí. Tyto děti představují budoucnost klasické hudby.”, říká k soutěži Domingo.

V pětičlenné porotě zasedla jako reprezentantka České republiky Gabriela Boháčová, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Letošní rok byla úroveň mladých talentů, kteří se přihlásili, ještě o kousek vyšší než v předchozím roce. Soutěž a celý její koncept dokazuje, že klasická hudba může být podána takovou formou, která dokáže oslovit širší publikum a mám velkou radost, že má také české zastoupení."

20 soutěžících, 5 vítězů, 1 jazyk a až 100 miliónů diváku

Do Budapešti dorazilo 20 soutěžících, tedy čtyři z každé zúčastněné země. Svůj talent ukázali i čeští zástupci, a to hráč na harfu Martin Sadílek (16), houslisté Richard Kollert (12) a Daniel Matejča (16) a klavíristka Nora Lubbadová (11). „Soutěž je divácky poutavá a to nejen tím, že vystoupí mladí umělci pěti států, ale také množstvím hudebních nástrojů, které se představí.” dodává Boháčová.

Soutěž mladých umělců se na českých obrazovkách objeví podruhé. Na maďarském televizním trhu se stala jednou z nejlépe hodnocených pořadů. „Díky spolupráci zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska máme letos možnost oslovit skrze televizní stanice až 100 milionů lidí,” říká Peller.

Výkony mladých umělců posuzovala kromě Češky Gabriely Boháčové také maďarská sopranistka Erika Miklósa, polská mezzosopranistka Alicja Wegorzewska a slovenský dirigent Peter Valentovič. Chorvatsko zastoupil nejprve kytarista Petar Čulić a ve finálovém kole violoncellista Hauser. Samotný pořad uvádí legendární německý showman Thomas Gottschalk a nejznámější mladá polská moderátorka Ida Nowakowska, kteří společně vytváří zábavné duo.

Virtuoso.png

Soutěž Virtuosos

Virtuosos je maďarská soutěž mladých talentů klasické hudby a je určená pro děti a teenagery do 18 let. Show se poprvé objevila na televizních obrazovkách před šesti lety a způsobila v Maďarsku televizní revoluci, protože se stala jedním z nejlépe hodnocených pořadů. Letos se poprvé do soutěže zapojili i mladí talenti ze zemí Visegradu a Chorvatska. Z každé země vzejde jeden vítěz, který získá 15 000 euro.

Foto: Virtuosos 4+ ( Bence Hegedűs, Tamás Lékó)

Podcast