Vitej na světě a Nulová gravitace 2016

1.3.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Taneční centrum Praha- konzervatoř a oba její soubory opět vystoupí ve Stavovském divadle. Tentokrát se představí v jeden den v odpoledním a celovečerním programu: Vítej na světě a  Nulová gravitace 2016.

Spolupráce Stavovského divadla a konzervatoře Taneční centrum Praha se stala již tradicí. Trochu netradičně se však v jeden den představení oba soubory taneční konzervatoře – Baby Balet Praha i Balet Praha Junior.

Začátkem měsíce února mladší ze souborů premiéroval svoje nové představení – taneční divadlo na motivy písní Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka – Vítej na světě. Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje pět životních etap: narození, dětství, školu, pubertu a dospělost. Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty 24 písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, vlastně jakési mikro scénáře inspirující baletní tvůrce. Toto současné taneční divadlo však nesměřuje pouze k dětským divákům. Nesnaží se být ani infantilní a podbízivé. Naopak, tanečními scénickými prostředky doplněnými projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou v textu písní obsaženy.

Mladí interpreti Baletu Praha Junior se tentokrát představí ve volném pásmu nejlepších krátkometrážních děl ze současného repertoáru. Během večera bude uvedeno sedm choreografií pěti různých tvůrců. Prvním z nich je Samuel Delvaux z Belgie, se kterým konzervatoř spolupracuje již řadu let. Jeho nejnovější dílo, které pro Balet Praha Junior vytvořil, nese název Free Love a je pohledem do zdánlivě prvoplánového tématu nezávazných vztahů a lásky. Dalším tvůrcem je Attila Egerházi (umělecký šef Baletu Jihočeského divadla), jehož choreografie se pro soubor staly tradicí. V tomto večeru budou uvedeny dvě jeho choreografie – melancholická pohybová báseň Lost Senses a duet Closed Curtain. Choreografie No More Tears ve stylu americké klasiky na špičkách od Čecho-Američana Jiřího Sebastiana Voborského jistě zaujme svou energií a ladností. Představení doplní dvě choreografie absolventů konzervatoře – Dying Swan úspěšné tanečnice a choreografky Anny Jirmanové a Očista Aleše Hanzlíka.

Stavovské divadlo – 13. března 2016 od 14,00 hodin Baby Balet Praha – Vítej na světě                                 
Stavovské divadlo - 13. března 2016 od 19,00 hodin Balet Praha Junior – Nulová gravitace 2016

Nulová gravitace