Vítězka loňské Operalie vystoupí v Praze

Mladá sopranistka Juliana Grigoryan je ve svých krásných 25 letech již delší dobu „zavedenou hvězdou“ ve své rodné Arménii. Nicméně až loňským vítězstvím v Operalii Placida Dominga a pěvecké soutěže Stanislava Moniuszka na sebe strhla pozornost operního světa.

Juliana Grigoryan a Placido Domingo - Operalia. Credit FB Juliany Grigoryan.jpeg
  • Juliana Grigoryan a Plácido Domingo - Operalia (©FB Juliany Grigoryan)

Agentura Nachtigall Artists, která se mimo koncertů hvězd světové opery souvisle věnuje i nadějím operního světa, okamžitě využila této příležitosti a Julianu přiváží 26. 6. 2023 do Dvořákovy síně Rudolfina. Tam se představí v áriích, duetech a scénách z oper Antonína Dvořáka a Giacoma Pucciniho, tedy skladatelů, kteří pomohli definovat její vokální umění. Jejími jevištními partnery budou Petr Nekoranec, Boris Prýgl, PFK – Prague Philharmonia a dirigent Rastislav Štúr.

Pro místní diváky není bez zajímavosti, že jejím oblíbeným skladatelem je, jak sama říká, velký Dvořák. Jeho hudba stála na prahu její kariéry, jeho árie a písně ji přinesly uznání i vítězství v obou výše zmiňovaných soutěžích a minulý měsíc debutovala jako jedna z lesních žínek v milánské La Scale. Bylo to mimochodem poprvé, kdy tato přední operní scéna Dvořákovu Rusalku nastudovala.

Juliana Grigoryan pr_ed svy_m debutem v La scale -  credit FB Juliany Grgorian.jpeg
  • Juliana Grigoryan před svým debutem v La Scale (©FB Juliany Grigoryan)

„Váš jazyk se samozřejmě snažím naučit, krásná česká hudba za to stojí! Z úcty k publiku by se umělec měl snažit předat vokální skladbu s dobrou znalostí jazykových nuancí, aby předal okamžiky štěstí a radosti“, vyznává se mladá sopranistka před svým pražským koncertem a dodává: „Vždy cítím vděčnost a hlubokou úctu ke svému publiku. Koneckonců, všechno, co dělám, dělám pro ně. I když mám velké obavy z mého pražského vystoupení, doufám, že mi pomůže láska k velkému Dvořákovi a můj postoj k jeho překrásným dílům. Mám za to, že jedinečnost každého publika spočívá v tom, jak se dokáže identifikovat s hudbou, se kterou umělec vstupuje na jeviště. Publikum je pro interpreta nesmírně důležité kvůli poutu, které se mezi nimi rodí.“

Během jednoho pražského večera se tak snoubí české hlasy, česká hudba a vycházející superstar z Jerevanu. Ten večer bude patřit mládí a kráse a samozřejmě síle dokonalé hudby.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Juliana Grigoryan ve finále soutěže Stanislava Moniuszka (©FB Juliany Grigoryan)

.

Podcast