Vltavu rozezní slavnosti Navalis

Vzpomínku na Jana Nepomuckého ozdobí zvony a koncert

I letos se přes různá omezení, která mají zabránit šíření nemoci Covid 19, uskuteční Svatojánské slavnosti NAVALIS. V sobotu 15. května je od 20. 30 završí barokní koncert na hladině Vltavy u Karlova mostu. O hodinu dřív také zvuk zvonů na mnoha věžích.

Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou ve světě zřejmě nejznámějšího českého světce a „Pražana“ Svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Slavnosti na jeho počest se pravidelně pořádaly na Vltavě již od roku 1715. Tradice jejich konání byla obnovena teprve nedávno, v roce 2009. Letošní 13. ročník se stejně jako ty předchozí uskuteční v předvečer svátku světce (na tzv. Vigilii) 15. května.

Program letošní svatojánské soboty začíná v 17.30 slavnostní mší svatou v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava. Na tu naváže v 19.00 Svatojánské procesí na Karlův most. Právě tam také diváci mohou obdivovat od 19.40 regatu lodí, plavbu otužilců a také večerní koncert barokní hudby, který se rozezní ve 20.30.

K programu však patří i velká výzva s názvem Svatojánské zvonění. Jejím cílem je rozeznít zvony ve všech kostelech a kaplích spojených se svatým Janem Nepomuckým a tím uctít světce u příležitosti 300 let od jeho blahořečení. Čas zvonění nastane v 19.30 a může trvat na různých místech až do 20 hod. Rozpětí je dáno i tím, že se Iniciátoři výzvy snaží obnovit staletou tradici po celém světě. Letos tak zvony upozorní na Jana Nepomuckého kromě České republiky také na Kubě, v Chorvatsku, v Polsku, Německu, Itálii, Indii, Austrálii, USA, Brazílii, Španělsku atd.

Barokní vodní slavnosti Navalis se na Vltavě pravidelně pořádaly ještě před Nepomuckého svatořečením a byly ve své době nesmírně populární. Vydávali se za nimi diváci z širokého okolí. Slavností se dokonce v roce 1743 zúčastnila i císařovna Marie Terezie. Podobně jako dřív i v moderní době je velkým lákadlem svatojánských slavností barokní hudba na lodích. Zazní i letos. Její tóny v současné době navíc naznačí, že se kultura po koronavirové přestávce opět vrací do centra Prahy.

Foto: Profimedia

Podcast