Výročí Filharmonie Bohuslava Martinů

Zlínská filharmonie koncertuje od října on-line, dnes si připomíná první vystoupení.

Současná pandemie koronaviru je velkou zkouškou i pro zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů. V roce 2020 byla jediným orchestrem v České republice, který přes léto odehrál všechny původně odložené abonentní koncerty sezony 2019-2020. Letos je situace ještě těžší, protože od poloviny října 2020 může filharmonie, podobně jako další tělesa, koncertovat pouze on-line či nahrávat. Vedení orchestr nicméně věří, že nejpozději letos v červnu se opět postaví před živé publikum a v září naplno zahájí novou sezonu.

Filharmonie si v těchto dnech připomíná 75 let od prvního vystoupení, které se uskutečnilo 30. dubna 1946. "Orchestr se připravoval na svůj historicky první koncert denně celý duben 1946 a v době svého vzniku měl pouze 34 stálých (zlínských) hudebníků, kteří byli doplněni asi 30 hráči brněnského rozhlasového orchestru. Zkoušky vedl a koncert řídil první šéfdirigent zlínské filharmonie Rudolf Kvasnica, který byl žákem Oskara Nedbala a Leoše Janáčka. Koncert se uskutečnil ve Velkém kině ve Zlíně a program byl ryze český - Smetana, Dvořák, Fibich," uvedl ředitel orchestru Josef Němý. Teprve nedávno se podle něj zjistilo, že byl koncert natočen filmovými ateliéry firmy Baťa. "Šance, že filmový materiál existuje, je zřejmě velmi malá. Oslovili jsme letos v dubnu Národní filmový archiv v Praze i Státní archiv na Klečůvce, ale bohužel nám zatím neodpověděli, jestli film mají," uvedl Němý.

Výročí vzniku si dnes filharmonie připomene koncertem, který odvysílá na svém webu a facebooku. Na programu bude stejně jako před 75 lety hudba českých autorů.

Za zlomové události v historii Filharmonie Bohuslava Martinů označil její ředitel otevření Domu umění jako nového sídla filharmonie včetně koncertního sálu v roce 1955, rok 1989, po kterém byla díky společenské změně možná svobodná dramaturgie orchestru či pravidelné výjezdy do zahraničí, nástup nového šéfdirigenta Jakuba Hrůši v roce 2005, který výrazně omladil orchestr či rok 2006, odkdy je orchestr obecně prospěšnou společností založenou Zlínským krajem a městem Zlínem. V roce 2011 se sídlem filharmonie stalo nové kongresové centrum, které vzniklo podle návrhy architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné. Po přestěhování do nových prostor se podle Němého kvalita orchestru výrazně zvýšila. "Pozitivně jsme to pocítili dlouhodobě vysokou návštěvností našich zlínských koncertů a také velkou poptávkou po našem orchestru jak v České republice, tak také v zahraničí. Dovolím si tvrdit, že aktuálně náš orchestr patří mezi tři nejlepší mimopražské orchestry v České republice," uvedl Němý.

Filharmonie má 95 zaměstnanců, z toho 85 hráčů orchestru. "Průměrná návštěvnost našich koncertů od roku 2015 byla vždy nad 700 posluchačů na koncert při oficiální kapacitě sálu 761 míst, ročně navštěvuje naše koncerty celkem asi 50.000 posluchačů," uvedl Němý. Roční rozpočet FBM je asi 75 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast