Vyšehradský kodex z mladých rukou

Výstava faksimilií národní kulturní památky

Ve výstavním sále Galerie Klementinum začíná 22. dubna výstava, která přibližuje péči o latinsky psaný evangelistář, označován za nejvýznamnější a nejcennější rukopis v Čechách – Vyšehradský kodex. Tématem expozice jsou kopie folií Vyšehradského kodexu. Originál této nejvzácnější rukopisné památky spojené s českou státností je uložen ve fondu Národní knihovny ČR. Vstup na výstavu je zdarma.

Výstava nabídne návštěvníkům ukázky prací žáků čtvrtých ročníků střední školy (VOŠG a SPŠ grafické), oboru Konzervátorství a restaurátorství. V rámci vzdělávání vznikají faksimile středověkých iluminovaných rukopisů a makety historických knižních vazeb. Díky této expozici budou mít zájemci o staré tisky také možnost nahlédnout do reálné makety, která je zavede až do roku 1085, a seznámit se s postupy restaurování a vzniku faksimilií.

Kodex vyšehradský byl vytvořen nejspíše při příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. v roce 1085, proto bývá nazýván i Korunovačním kodexem. Kniha výňatků z evangelií obsahuje 108 bohatě ilustrovaných pergamenových listů, celkem 26 stran z toho tvoří obrazy evangelistů, Kristovy rodiny či obrazy ze Starého zákona a také českého patrona svatého Václava.

Obrazové složky řadí Kodex mezi nejvzácnější iluminované rukopisy druhé poloviny 11. století v Evropě. Naprostou většinu rukopisu napsal jeden písař. Zadní deska Kodexu je rovněž potažena látkou, na kterou je přišita mandorla s trůnícím a žehnajícím Kristem. Podle posledních výzkumů vznikl evangelistář v prostředí bavorské klášterní školy, blízké řezenské výtvarné tradici. Místem vzniku bylo nejspíše řezenské skriptorium Emmerames. Vyšehradský kodex byl v roce 2005 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. V Klementinu je nyní pro návštěvníky vystavena faksimile Kodexu z roku 2012.

Výstava je zdarma přístupná do 12. června 2022 denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hod. v Galerii Klementinum – Výstavním sále (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2).

Foto: Profimedia

Podcast