Výstava betlémů na dálku

Na výstavu betlémů se můžete podívat v bezpečí domova

Betlémy jsou už několik staletí neodmyslitelnou součástí Vánoc. Mnohé bývají ozdobou kostelů a chrámů. Na některé jsme se ale rádi chodili dívat i na tematické výstavy, které zdobily advent a vánoční čas. Koronavirová epidemie v tomto roce takovou návštěvu většinou znemožnila. Přesto se díky internetu můžeme přinejmenším na jednu podívat v Muzeu českých Vánoc.

Muzeum sídlí v Ořechu nedaleko Prahy a i letos připravilo vánoční přehlídku lidské tvořivosti inspirovanou starobylým příběhem o narození Ježíška. Otevřeno bylo jen v době uvolnění vládních opatření, a však už s tím, že kdyby nebylo možné vidět exponáty na vlastní oči, připravilo muzeum i virtuální prohlídku betlémů.

Výstava dostupná on-line je rozdělena do několika okruhů. Velký vyřezávaný betlém je zasazen do krajiny z přírodnin (pařezů a mechů) doplněný dřevěnými domy. Naznačuje, že jeho stavba byla inspirována "třešťskými betlémy". Betlém je rozdělen do několika celků a většina jeho postav má vlastní příběh.

Další velmi zajímavou částí výstavy jsou papírové betlémy. Některé z nich vytvořili známí malíři a výtvarníci, za všechny jmenujme alespoň Mikoláše Alše, či Josefa Ladu. Vedle propracovaných kreseb postaviček, najdete v papírových betlémech i nejednu raritu. Například v postavách známých umělců, jako jsou například Ema Destinová, Jan Neruda, nebo Alfons Mucha. Zvlášť originální jsou prostorové betlémy Vojtěcha Kubašty.

Nevynechejte ani prohlídku ostatních betlémů, třeba keramických, a hlavně poučnou kapitolu Jak se staví betlém. Na závěr celé prohlídky si pak s dětmi můžete projít vánoční kvíz.

Muzeum českých vánoc nechce ukazovat jen exponáty spojené se svátky na konci roku, snaží se nabízet zajímavé výstavy a programy po celý rok. Zajímavé jsou kurzy řezbářství a včelařství i akce připravené k Velikonocům, medobraní a k dalším příležitostem. V muzeu najdete i expozici o medu. O tom jak vzniká, chutná, jak se balí a uchovává. Až to zdravotně bezpečnostní situace dovolí, Muzeum českých Vánoc budete moci navštívit na adrese K Ovčínu 313, Ořech.

Foto: Muzeum českých Vánoc

Podcast