Výstava Evy Švankmajerové

12.8.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

Na Staroměstské radnici v Praze začala výstava obrazů a kreseb Evy Švankmajerové. Expozice nazvaná 75-10 je umístěna v Rytířském sále a Křížové chodbě a potrvá do 4. září.

Retrospektivní výstava díla Švankmajerové, jež žila v letech 1940 až 2005, představuje reprezentativní průřez její tvorbou od poloviny 60. let minulého století až do její smrti.

Výstava mimo jiné nabízí známý Emancipační cyklus, který parafrázuje vybraná díla světového malířství v genderově převráceném gardu. Z Botticelliho Zrození Venuše tak vzniklo ironické Zrození Venouše.

Švankmajerová se na dlouhá desetiletí stala čelnou představitelkou československého surrealismu přelomu 60. a 70. let.

Česká výtvarnice Eva Švankmajerová se narodila 25. září 1940 v Kostelci nad Černými lesy. Zemřela 20. října 2005 v Praze. Vystudovala Průmyslovou školu bytové tvorby v Praze a loutkářskou katedru na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Švankmajerová se zabývala malířstvím, keramikou, psala poezii a prózu. Spolupracovala na výtvarné stránce filmů Jana Švankmajera (například Kyvadlo, Jáma a naděje, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek, Šílení). Od roku 1970 se účastnila kolektivní aktivity Surrealistické skupiny v Československu.