Výstava kostýmů Jarmily Novotné

22.9.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

Jarmila Novotná: Operní diva – tak zní název výstavy operních kostýmů jedné z nejzářivějších hvězd 20. století, jejíž šarm a pěvecké umění po šedesáti devíti letech prodchnou prostory Obecního domu v Praze. Tehdy totiž ve Smetanově síni zakončila slavná operní zpěvačka a filmová herečka své první koncertní turné po návratu do vlasti po druhé světové válce. Přehlídka nejúspěšnějších kostýmů, které divu doprovázely až na vrchol její kariéry, bude k vidění do 4. ledna. Jejím pořadatelem je nezisková organizace Zámek Liteň, z.s.

Výstava je výsledkem tříletého úsilí, díky němuž budou tyto skvosty u nás k vidění v úplné premiéře: „Nápad přivézt do České republiky operní kostýmy Jarmily Novotné se zrodil před čtyřmi lety, při vůbec prvním setkání s řediteli Metropolitní opery v New Yorku, kdy jsem si uvědomila, jakou sílu jméno Jarmily Novotné v Metropolitní opeře má. Byla jsem překvapena, když mi sdělili, že v archivu mají šest originálních kostýmů, což je velmi unikátní, aby drželi tolik kostýmů jedné pěvkyně. Jednání o realizaci a příprava výstavy trvaly tři roky, vedení opery nám vycházelo maximálně vstříc, i co se týká finančních podmínek,“ popisuje vznik projektu ředitelka Zámek Liteň, z.s. Ivana Leidlová a dodává: „Když jsem při návštěvě Metropolitní opery měla možnost kostýmy vidět a jak jsou udržované, byla jsem nadšená. Kostýmy se velmi často zapůjčují na výstavy do renomovaných muzeí po celém světě, ale v České republice ještě nikdy nebyly, už jen proto je výstava zcela ojedinělá.“

Expozice nabídne šestici nejslavnějších kostýmů, které si sama Jarmila Novotná nechala šít u krejčích v Česku i v zahraničí a zářila v nich v Metropolitní opeře a na dalších světových operních scénách. Jejich prostřednictvím se rovněž zároveň představí i výběr nejvýznamnějších rolí Jarmily Novotné. Vedle kostýmu Mařenky ze Smetanovy Prodané nevěsty, budou k vidění kostýmy pro role Cherubína, Oktaviána, Mimi, Manon Violetty.
Jednotlivé kostýmy jsou řazeny v časové posloupnosti a jsou doplněny informacemi o jejich původu, biografickými daty a údaji o místech zpěvaččina působení. Kontext a dobové souvislosti jejího života a tvorby pak přiblíží přehledný životopis, který je doplněn výběrem původních fotografií. Expozice bude dále ozvláštněna výběrem předmětů z muzejní sbírky, kterou shromažďuje a o níž pečuje Zámek Liteň, z.s. Nabídne například ukázky korespondence Novotné, jako je děkovný dopis od prezidenta Beneše, dopis od prezidenta Eisenhowera nebo manželky prezidenta Roosevelta Eleanor, dále výběr rekvizit Jarmily Novotné, které byly součástí role Prinz Orlofsky v Netopýru, programy k filmům, v nichž si zahrála (Požár v opeře, Frasquita, Kozák a slavík), ale také předměty vážící se k působení rodu Daubků v Litni (bronzová pečeť, ex libris G. A. Daubka).