Výstava spontánních prací Petra Nikla

Galerie Millennium hostí od začátku února výstavu děl výtvarníka Petra Nikla s názvem Samovolné práce.

Cyklus nejnovějších výtvarných děl význačného českého umělce představuje výtvory, ve kterých si Petr Nikl dopřál maximální prostor pro volnost a náhodu. Proto se také výstava v Galerii Millennium nazývá Samovolné práce. Otevřena bude do 10. března.

O výstavě si s Petrem Niklem povídala redaktorka Zuzana FIlípková:

Petr Nikl (*1960) je výtvarník, spisovatel, ilustrátor, hudebník a divadelník. Multidisciplinární umělec, jedna z nejvýraznějších postav své generace. Narodil se ve Zlíně do umělecké rodiny. Niklův otec byl akademický malíř, matka designérka hraček. Petr vystudoval Vystudoval Střední Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (1976–1980) a AVU v Praze (1981–1987) v ateliéru profesora Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka.

Už na škole začal psát první texty, inspirovaly ho zejména nonsensové básně Christiana Morgensterna. Ke svým literárním výtvorům tiskl cykly mezzotint a kreslil volné ilustrace. S přáteli založil v roce 1985 loutkový spolek Mehedaha a v roce 1987 spoluzaložil uměleckou skupinu Tvrdohlaví. V roce 1995 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější české výtvarné ocenění pro mladé autory. Kromě výtvarné tvorby také píše, zpívá a věnuje se loutkovému divadlu. Vystavoval na desítkách samostatných výstav v ČR i zahraničí, je zastoupen v řadě významných sbírek.

Galerie Millennium se nachází v přízemí měšťanského domu dříve zvaném U Bonaventurů, U Templemannů či U Rybáře na Malé Straně v ulici "Tržiště". Z původní gotické výstavby se zachovala část sklepa, z renesanční pak přízemí. Galerie, která je zakládajícím členem Asociace galeristů České republiky, nabízí k prodeji díla současných autorů, se kterými úzce spolupracuje a kterým pořádá autorské výstavy. Kromě současných umělců však galerie zastupuje též příslušníky avantgardy Adolfa Hoffmeistera a Bedřicha Stefana.

Foto: Profimedia (Petr Nikl na výstavě svých děl, rok 2013)

Podcast