Výtvarné umění v kině

Umělecké dokumenty o Napoleonovi, Benátkách a Tutanchamonovi

Oblíbený dokumentární cyklus ze světa výtvarného umění, který v minulosti uvedla společnost Aerofilms do českých kin, přináší divákům další zajímavé obrazové zážitky. Po snímcích jako Ermitáž – síla umění, Frida – viva la vida nebo Botticelli – Florencie a Medicejští obohatí nabídku kin na jaře 2022 trojice novinek. Jsou to dokumentární filmy, které přiblíží, jaký zásah do dějin udělal Napoleonův vášnivý vztah k umění, ukážou dekadentní stránku Benátek a také pozvou na unikátní výstavu egyptského krále Tutanchamona.

První letošní premiérou bude už 11. dubna netradiční filmový portrét francouzského státníka a vojevůdce Napoleona. V doprovodu oscarového herce Jeremyho Ironse zavádí Napoleon – ve jménu umění diváky ke stopám, které po sobě tento velikán světové historie zanechal především v italské kultuře. Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění totiž nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací.

Druhá dokumentární výprava zavede diváky do Benátek, domova mistrovských děl od Tiepola, Canaletta a Rosalby Carriery. Jedinečnou identitu tohoto magického města, v němž se snoubí bohatá historie se šarmem dekadence, zkoumá snímek Benátky – nekonečně avantgardní. Navštívit slavné benátské kanály i úzké uličky, které učarovaly takovým osobnostem, jako byli Goethe, Lord Byron nebo hollywoodské hvězdy každoročně se vracející na místní filmový festival, můžete v kinech od 2. května.

Unikátní oslavu revolučního objevu vystrojí dokumentární film Tutanchamon – poslední výstava. V sobotu 26. listopadu 2022 totiž na den přesně uplyne 100 let od chvíle, kdy britský egyptolog Howard Carter skrze malou dírku ve zdi poprvé nahlédl do v podstatě neporušené hrobky faraona Tutanchamona. Jak starověký panovník, tak místo jeho posledního odpočinku i jejich zarputilý objevitel se brzy nato stali legendami. Setkat se egyptským králem ve zlaté masce a zblízka nahlédnout mezi jeho početné poklady můžete od 6. června.

Foto: Francesco Prandoni

Podcast