Widmann v Mozartově koncertu pro Prahu

Dnes večer rozezní Pražské jaro Mozart, Poulenc a Stravinskij.

Klasicismus a neoklasicismus – tak by mohl znít podtitul dnešního koncertu Pražského jara kombinujícího Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta a dvou klasiků 20. století, Francise Poulenca a Igora Stravinského, od jehož úmrtí uplyne na jaře 50 let. „Jeho tvorbu jsme si v různých kontextech připomínali během celého festivalu,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor.

Program svede dohromady rezidenčního umělce Pražského jara, německého klarinetistu a skladatele Jörga Widmanna, s předním domácím orchestrem PKF – Prague Philharmonia a jeho šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem. „Mozartova hudba silně ovlivnila další dvě díla na programu,“ říká Villaume. „Jeho klarinetový koncert se s prostotou a půvabem hluboce dotýká lidské duše. Je to jeho poslední koncert, jediný, který napsal pro svůj oblíbený nástroj. S vědomím risku, že se dopouštím nadsázky, mohu říci, že je to jeden z nejzázračnějších plodů lidského ducha,“ dodává. „Hrát v Praze hudbu jednoho ze ‚světců města‘ je pro mě něco zcela mimořádného,“ svěřuje se Jörg Widmann.

Koncert se uskuteční v pražském Rudolfinu s obecenstvem v sále, zároveň bude přímým přenosem vysílán na festivalovém webu.

Foto: Pražské jaro

Podcast