XXIII. Francouzsko-česká hudební akademie Telč 2017

26.6.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

XXIII. Francouzsko-česká hudební akademie Telč 2017

Historické město Telč se letos již po třiadvacáté rozezní v rytmech klasické hudby. Od 19. do 29. července 2017 tu opět proběhne Francouzsko-česká hudební akademie. Od svých počátků vychází z propojení evropské tradice francouzské dechové a české smyčcové školy. Většina lektorů do Telče přijíždí každoročně už od samotných počátků akademie a mnozí studenti se do jejich tříd vrací pravidelně. Akademie tak ovlivnila celou jednu generaci mladých hudebníků. Do Telče se dnes vrací studenti prvních účastníků akademie - dnes úspěšných pedagogů a koncertních umělců. Mistrovské kurzy opět povedou světově uznávaní umělci: Catherine Cantin - první flétnistka orchestru Pařížské Opery, hobojista Jean-Louis Capezzali  - profesor na Konzervatoři CNSM v Lyonu a Vysoké hudební škole v Lausanne, André Cazalet – sólo-hornista v l´Orchestre de Paris a profesor na Konzervatoři CNSM v Paříži, violista Vladimír Bukač - profesor na Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Bruselu, houslista Jan Talich - primárius Talichova kvarteta a umělecký vedoucí Talichovy komorní filharmonie a violoncellista Michal Kaňka - sólista SOČR, profesor hry na violoncello na HAMU v Praze a předseda stálé komise MHS Pražské jaro. Letos se v Telči poprvé otevírá také třída kontrabasu, kterou povede Jiří Hudec – člen České filharmonie a profesor hry na violoncello na Královské hudební akademii v Manchestru.

Telč1

André Cazalet s úspěšnou Kateřinou Javůrkovou, dlouholetou účastnicí akademie (držitelkou 1. ceny na mezinárodní soutěži Pražské jaro 2013 a 2. ceny na soutěži ARD v Mnichově 2016)

Ačkoliv má akademie výhradně česko-francouzské složení lektorů, do Telče se každoročně sjíždí přes 50 účastníků z vysokých hudebních škol z celé Evropy, Ruska, Japonska, Koreje a také z USA. Od loňského roku akademie navázala úzkou spolupráci také s prestižní Dunajskou univerzitou Krems v Rakousku. Společný projekt „Hudebník 21 st.“ účastníkům nabízí výuku hudebního managementu a workshopy soudobé hudby pod vedením uznávaného brazilského skladatele Miguela Kertsmana - vedoucího univerzitního postgraduálního programu hudebního managementu (M.A.).

Telč 2

Miguel Kertsman rozdává ceny za nejlepší provedení soudobé skladby (25.7.2016)

Kraj Vysočina je jedinečný tím, že se tu v jednom regionu nachází tři místa na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Od letošního roku účastníci akademie tato místa propojují svými koncerty. V rámci projektu „Za památkami UNESCO Kraje Vysočina“ proběhnou koncerty nejen v Telči, ale také v Zadní synagoze v Třebíči (23.7.) a na zámku Žďár nad Sázavou (27.7.) Ostatně na zámku Žďár nad Sázavou vybraní účastníci vystoupí už 10.7. na závěrečném koncertě tanečního festivalu KoresponDance. Nejvíce koncertů ale proběhne přímo v Telči. Dne 22.7. se v Panském dvoře Telč můžeme těšit na slavnostní koncert lektorů. Naopak nejlepší účastníci akademie tu vystoupí 26.7. Vynikající výkony mladých umělců můžete sledovat online prostřednictvím video přenosu na webových stránkách akademie (www.akademietelc.cz).

Telč 3

Orchestr účastníků pod vedením Jana Talicha