Za Antonínem Dvořákem do Příbrami

Nenechte si ujít závěrečnou část Hudební festivalu Antonína Dvořáka Příbram.

Letošní rok je pro všechny obdivovatele díla a osobnosti Antonína Dvořáka poněkud výjimečný. Letos si totiž připomínáme 180. výročí Mistrova narození, a jak lépe tuto vzácnou událost oslavit než kvalitní klasickou hudbou. Jedním z projektů, které na českého velikána pravidelně odkazují, je i Hudební festival A. Dvořáka Příbram. Jeho 52. ročník se sice blíží pomalu už ke konci, ale stále je bezpochyby z čeho vybírat.

18. září se přední český klarinetista Karel Dohnal představí publiku spolu se smyčcovým triem České filharmonie na koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku. Kostelík, do něhož chodil velmi často hrát na varhany A. Dvořák, se jistě stane místem nevšedního zážitku.

hfad-Dohnal + trio.jpg

24. září proběhne již pátý ročník open air akce Den s Antonínem Dvořákem. Opět je připraveno několik zajímavých koncertů situovaných do staré Příbrami a více než desítka pořadů pro děti z mateřských i základních škol a gymnázií.

25. září bude příbramská Galerie Františka Drtikola hostit koncert Zemlinského kvarteta.

HFAD_Zemlinského kvarteto.jpg

27. září se program festivalu přesune do sálu Domu Natura, kde posluchače v podání Unique kvartetu potěší celá plejáda skladeb v rozmezí Humoresky A. Dvořáka přes melodie L. Armstronga, Beatles, A. Piazzolli nebo R. Charlese až po Adele či Metallicu.

30. září se na zámku Dobříš v noblesních prostorách jeho Zrcadlovém sálu odehraje koncert PKS. Pražští komorní sólisté jsou naším nejdéle působícím smyčcovým orchestrem. Od roku 2013 ansámbl působí pod vedení světově proslulého hornisty a dirigenta Radka Baboráka, koncertním mistrem a uměleckým vedoucím je Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie. Kvůli několikanásobným přesunům termínu koncertu je Jan Mráček v daný termín vázán v České filharmonii a svou pozici pro tento koncert přenechá jinému velice úspěšnému houslovému virtuosovi, Adamu Novákovi, koncertnímu mistru Vienna Chamber Orchestra.

hfad-PKS- foto Lucie Čermáková.jpg

Covidová opatření a s nimi související změny způsobily, že slavnostní závěrečný koncert byl původně plánovaný jako koncert zahajovací. To však nemění vůbec nic na skutečnosti, že 12. října proběhne v Divadle A. Dvořáka Příbram velké představení. Vystoupí zde slovenští pěvci Lenka Máčiková Kusendová a Ondrej Šaling v doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba Kleckera. Součástí koncertu bude obnovená premiéra díla moravského skladatele poloviny 20. století Rudolfa Heidera.

Další informace najdete na www.hfad.cz, prodej vstupenek na www.ticketportal.cz

Foto: Archív HFAD
Foto PKS: Lucie Čermáková

Podcast