Za necelý měsíc začíná 32.ročník Festivalu Krumlov

Za necelý měsíc propojí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov jedinečného genia loci Českého Krumlova nejen s klasickou hudbou. 18 koncertů hlavního programu se odehraje na 12 výjimečných místech okouzlujícího jihočeského města a jeho okolí, na čtyřech z nich dokonce úplně poprvé. Festival spojí hudbu s tancem, herectvím, pantomimou či originální scénografií. Další desítky koncertů různých žánrů, workshopy malování, tance, výtvarné dílny, jógu s živou hudbou a další nabídne zdarma doprovodný program ve Festivalové zóně.

Zaver Festivalu 2022 -Operni gala.jpg
  • Závěr Festivalu Krumlov 2022 - Operní gala (©archiv festivalu)

Velkolepý zahajovací koncert 14. 7. Francouzská noc připomene jedno z klíčových dat historie – Pád Bastily 14. července 1789. Na Letní jízdárně, v malebné scenérii zámku a jeho zahrad, uvede klavírista Alexander Melnikov Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry. Další díla francouzských skladatelů impresionismu a romantismu umocní originální taneční choreografie Jiřího Bubeníčka, které vyvrcholí podmanivým Bolerem.

Operní Gala připomene 15. 7. nejkrásnější árie a duety Guiseppa Verdiho, od jehož narození letos uplyne 210 let. Sólisty Zuzanu Markovou a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase.

Horký letní večer 22. 7. Viva España! nenechá jedno srdce v Pivovarské zahradě chladné. Zazní česká premiéra skladby Movimiento sinfónico „Musas y resuello“ slavného trumpetisty Pacha Florese či vrcholně romantický Concierto de Aranjuez v podání jednoho z nejvyhledávanějších kytaristů Rafaela Aguirre. Temperamentní i romantické zarzuely, rozverné španělské operety, přenesou z jižní Evropy do jižních Čech španělští zpěváci. Partnery jim bude PKF – Prague Philharmonia a dirigent Manuel Hernández-Silva.

Na film Il Boémo naváže 21. 7. unikátní baletně-hudební inscenace Il Boemo & Wranitzky. Překrásné árie Josefa Myslivečka převede z filmového plátna na podium fenomenální Simona Šaturová. Na druhou polovinu večera připravil dirigent Marek Štilec a Wranitzky kapelle novodobou premiéru baletu Lesní dívka Pavla Vranického.

Proslulý houslista Vadim Gluzman, hrající na jedny z pověstných „Stradivárek“, se 28. 7. stane mentorem mladých talentů z pěti států – vítězů soutěže Virtuosos V4+. Zámeckou jízdárnu rozezní největší talenty nastupující evropské generace muzikantů.

Na koncertu 29. 7. Bernstein Meets Gershwin představí klasická i muzikálová díla obou skladatelů vynikající sólisté z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou.

Dveře do světa klasické hudby otevře dětem i zdráhajícím se dospělým koncert 4. 8. NEvážná klasika. Ale pozor, ať Vám je ten uličník nepřibouchne před nosem! Laškovný, nezbedný a skotačivý totiž bude celý večer. Překvapivé sólové nástroje a předměty dokážou, že klasické hudbě rozhodně nechybí vtip a nadhled. Laškovných sopránových sól se zhostí Patricia Janečková a jako objevitel hudby i muzikant vystoupí Jan Budař.

Festival završí 5. 8. strhující Slavné operní sbory a Carmina Burana. Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů vedená Danielem Raiskinem si pro vyvrcholení 32. ročníku festivalu přizvali špičkové zahraničních sólisty Adrianu Kučerovou a Anthonyho Gregoryho. Na konec festivalu zaburácí Českým Krumlovem Carmina Burana.

Kromě velkých symfonických koncertů chystá festival také mnoho menších, komorních koncertů. Diváci zavítají jak do krásných historických sálů, tak na nová, neobvyklá místa. V Maškarním sále vystoupí 20. 7. klavírista David Kalhous a jeho hosté a 27. 7. Smetanovo trio. Na dvou varhanních koncertech 23. a 25. 7. v kostele Božího těla a ve Zlaté Koruně zahrají účastníci i lektoři mistrovských kurzů Mekka varhaníků Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda. Na koncertu při svíčkách v kostele sv. Mikuláše vystoupí 3. 8. vokální kvartet Bohemia Voice.

Festival letos zařadil také čtyři nová, někdy až experimentální místa. Kulturní centrum Prádelna hostí 19. 7. MIMOřádné spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška, v krumlovské synagoze připomene památku krumlovské židovské obce Alinde Quintet a Paměť národa Jižní Čechy. Věhlasná violoncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem vzdá 30. 7. Poctu Brahmsovi v Egon Schiele Art Centru. Josef Špaček a Miroslav Sekera zahrají 25. 7. nejkrásnější dueta 20. století pro housle a klavír v Městském divadle Český Krumlov.

Letni jizdarna - Zahajovaci koncert 32. rocniku Festivalu Krumlov.jpg
  • Letní jízdárna - Zahajovací koncert 32. ročníku Festivalu Krumlov (©archiv festivalu)

Festivalová zóna je doprovodný program, který od pátku do neděle zdarma nabídne multižánrové koncerty, rozhovory s umělci, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity a mnoho dalšího. Přijďte do Klášterní zahrady na hudební piknik – každou neděli od 11:00 Vám ke snídani zahraje Unique Quartet, Duo Budvicense nebo Trio Karageorgiev. Výtvarné dílny, ve kterých si děti i dospělí vyzkouší nejrůznější techniky i dřevořezbu připravila 3+galerie, Alšova jihočeská galerie a krumlovské Centrum pro pomoc dětem a mládeži. V neděli nás od 11:00 protáhne jóga s živou hudbou a od 14:00 se poklidná zahrada promění v bohémský Krumlovský Montmartre. Pod vedením zkušeného malíře si namalujete své oblíbené krumlovské zákoutí. Víkend ve Festivalové zóně zakončí ve 20:30 letní kino.

Festival Krumlov - vizual 32 + koop.png

Úvodní foto: Závěr 31. ročníku festivalu - Operní gala (©archiv festivalu)

Podcast