Za týden začínají BBC Proms 2023, největší festival klasické hudby na světě

Letošní 129. ročník začne příští pátek - 14. července - a potrvá do soboty 9. září.
"Největším a nejdemokratičtějším hudebním festivalem na světě" nazval český dirigent Jiří Bělohlávek tradiční britskou přehlídku klasické hudby BBC Proms. Festival, kde Bělohlávek několikrát řídil i prestižní Závěrečný koncert, se dříve nazýval pouze The Proms a svou historii píše už od roku 1895.
Už desítky let se koná v londýnské Royal Albert Hall a během jeho dlouhé existence ho nikdy nedokázala zcela zrušit ani koronavirová pandemie, ani druhá světová válka. Letos se tedy bude psát už jeho 129. sezóna. Co tentokrát nabídne?
Severský úvod, stále nezrušení BBC Singers
Zahajovací koncert příští pátek 14.7. kromě skandinávských autorů Sibelia a Griega a domácího Brittena uvede ve světové premiéře též skladbu současné ukrajinské autorky Bohdany Frolyak nazvanou Let There Be Light ("Budiž světlo"), která vznikla na objednávku festivalu. Dirigovat bude Finka Dalia Stasevska a spolu se Symfonickým orchestrem BBC zazpívají BBC Singers, kteří stále ještě nebyli zrušeni, ačkoli to veřejnoprávní stanice avizovala za značné nelibosti hudební veřejnosti už na jaře.
BBC Singers pak ještě vystoupí na čtyřech dalších koncertech v rámci festivalu, včetně toho závěrečného. Ten proběhne v sobotu 9. září, také pod taktovkou ženy: dirigovat bude Rakušanka Marin Alsop. Přiveze autory spadající do jejího "domácího", rakousko-německého repertoáru - Wagnera, Brucha či Richarda Strausse, ovšem chybět nebudou ani nepostradatelné melodie britských skladatelů, které festival tradičně uzavírají, obvykle i za sborového zpěvu obecenstva. Jako sólista na violoncello se představí populární Sheku-Kanneh Mason.

- BBC Singers (©Gerald Place)
Jubilanti Rachmaninov a Ligeti i malé české zastoupení
Řada koncertů samozřejmě připomene skladatele Sergeje Rachmaninova, jehož dvojité výročí - 150. let od narození a 80. let od úmrtí - si v letošním roce připomínáme. Tři z jeho klavírních koncertů tak provedou pianisté Nobuyuki Tsujii, Benjamin Grosvenor a Stephen Hough, jeho Rapsodie na Paganiniho téma se pak zhostí Yuja Wang.
Připomenuto bude i 100. výročí narození Györgye Ligetiho. Na programech jednotlivých koncertů budou jeho skladby doplňovány nejen jeho krajanem Bartókem, ale kupodivu i Mozartem a Beethovenem. Jeden z festivalových večerů pak Ligetiho tvorbu představí také v kontextu filmu 2001: Vesmírná odysea, kde byla režisérem Kubrickem použita a tím asi nejvíce vstoupila do povědomí široké veřejnosti.
Svého zastoupení se dočká i česká hudba: Dvořákovu Symfonii č. 9 "Z nového světa" provede Paavo Järvi s Tonhalle-orchestrem Zürich, kteří pak tímto dílem v září také zahájí letošní Dvořákovu Prahu. Česká mezzosopranistka Magdalena Kožená zase na festivalu vystoupí spolu se svým manželem Simonem Rattlem v rámci provedení Schumannova oratoria Ráj a Peri.

- Simon Rattle a Magdalena Kožená (©Julia Wesely)
Světová účast a "zredukované" veřejnoprávní orchestry
V rámci letošního ročníku BBC Proms samozřejmě opět vystoupí světové hudební hvězdy. Přitom například ještě v roce 2021, kdy byla koronavirová epidemie v plném proudu, festival z epidemiologických důvodů minimalizoval účast zahraničních umělců a spoléhal se především na domácí, britské interprety. Loňský ročník však už byl opět mezinárodní.
Mimo jiné letos přijedou třeba sólisté jako korejská houslistka Bomsori Kim, španělská houslistka María Dueñas, klavírista Daniil Trifonov, hornista Felix Klieser, německý pianista Martin Helmchen, francouzský pianista Alexandre Kantorow, kanadská varhanice Isabelle Demers. Domácí hudební scéna bude v sólistické doméně zastoupena například klavíristkou Isatou Kanneh-Mason nebo na Proms již téměř obligátním barytonistou Roderickem Williamsem.
Mezi zvučnými jmény zahraničních orchestrů najdeme v programu Německou komorní filharmonii Brémy, Budapešťský festivalový orchestr, Bostonské symfoniky či Berlínský rozhlasový orchestr, většinu koncertů ovšem obstarají orchestry britské nebo dokonce přímo orchestry BBC. Ty, ve kterých se BBC rozhodla na jaře snížit počet placených orchestrálních míst o 20%.
Dirigovat budou mimo jiné Sakari Oramo, Semjon Byčkov, Klaus Mäkelä, Ryan Bancroft, Maxim Emelyanychev, John Eliot Gardiner či Iván Fischer.

- Iván Fischer (©Marco Borggreve)
Krutá opera, psychedelický jazz a další osvěžení
Kromě sázek na jistotu v podobě populárních evergreenů klasické hudby a světoznámých interpretů ovšem festival BBC Proms 2023 nabídne i několik originálnějších programů, které vybočují žánrovým zaměřením nebo už jen svou koncepcí.
Netradiční bude například program nazvaný ’Orrible Opera, inspirovaný humornou populárně-naučnou knižní sérií Děsivé dějiny od Terryho Dearyho. Největší krutosti operního žánru, napříč svou historií morbidního a krvavého, tak publiku ve dvou zábavných a téměř vyprodaných večerech přiblíží nejen profesionální hudebníci, ale i činoherci.
Afroamerické spirituály zazpívá kontratenorista Reginald Mobley, zpěvačka Mariza zazpívá tradiční portugalské fado, trumpetistka Yazz Ahmed a klarinetista Arun Ghosh spojí své síly v rámci večera psychedelického jazzu. Přichystán je i program z písní Stevieho Wondera, prostor dostane rovněž filmová hudba - nejen ze západních velkofilmů, ale i z Bollywoodu.
Kromě toho festival několikrát vyrazí "po vlastech britských" a nabídne kromě Londýna také koncerty v některých menších městech Spojeného království: mimo jiné to bude severoirské Londonderry, velšský Aberystwith, cornwallské Truro, skotský Perth, norfolský Great Yarmouth i východoanglický Gateshead.
Kompletní program letošního ročníku BBC Proms naleznete zde.

- Portugalská zpěvačka Mariza (©Carlos Ramos)
Úvodní foto: Royal Albert Hall během BBC Proms 2008 (©Amanda Slater)