Za Zikmundem a Hanzelkou do Ústí nad Labem

Známé výpravy odvážných cestovatelů Zikmunda a Hanzelky se staly podnětem pro zinscenování nové autorské komedie s názvem HANZELKAZIKMUND (Zde jsou lvi). V Činoherním studiu v Ústí nad Labem má premiéru 27. ledna 2023.

„Zvědavost je důvod, proč celý život může být jedna velká objevitelská expedice.“ Takový náhled na cestování po světě přiměl i autory nové inscenace Činoherního studia v Ústí nad Labem k vytvoření nového titulu, který vychází z deníků a reportáží známých cestovatelů. Dramaturgyně Kateřina Součková a režisér Adam Svozil se rozhodli, že se na dobu a výjezdy známých osobností do zahraničí podívají netradičně, s úsměvem a s ohledem na dobu a události, které přinášela.

Inscenaci doprovodil svou hudbou český skladatel Ian Mikyska, který je jedním z nejvýraznějších představitelů mladé generace českých hudebních skladatelů do 30 let. S divadlem jej mimochodem pojí i to, že studuje obor divadelní režie. Více o Ianu Mikyskovi se můžete dozvědět v našem článku, nebo podcastu pořadu Hudba v miléniu, jehož byl nedávno hostem.

Cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka společně projeli desetitisíce kilometrů, skoro celý svět. Jejich dobrodružné cesty s nimi prožívala, zpoza šedivých oken socialismu, většina Československa.

Podtitul inscenace „Zde jsou lvi“ odkazuje na bílá, dosud neobjevená místa. Tak se dříve na mapách latinsky označovala: „hic sunt leones“. V Činoherním studiu se v novém titulu zaměří i na bílá místa v nás samotných. Na jakékoli cestě, i cestě svým životem, je můžeme prozkoumávat a stát se někým jiným. Nevstávat každé ráno ve stejném pyžamu. Probudit se třeba i na vrcholku Cheopsovy pyramidy.

Komedie HANZELKAZIKMUND pojednává o těch, kteří by si přáli jezdit po světě jako legendární H+Z, ale zjišťují, že si sami nedokážou ani pořádně zabalit. Inscenace vychází z původních deníků, reportáží a dalších archivních materiálů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, k nimž se naši „cestovatelé“ pokoušejí najít cestu. Jsou přitom nuceni pohlédnout do tváře vlastní nedostatečnosti. A pokusit se ji překonat.

Inscenátoři však pro jistotu podotýkají, že: „Všechny postavy vystupující v této inscenaci jsou smyšlené. Jakákoli podobnost se skutečnými, živými či mrtvými osobami je čistě fiktivní.“

Foto: Martin Špelda

Podcast