Začíná Hudební festival Znojmo

Ve Znojmě se uskuteční festival hudby a vína.

Už po sedmnácté se letos koná Hudební festival Znojmo, který má v termínu 8. až 25. července na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí. Ročník s podtitulem „Pocta živlům a katastrofám“ se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů - a je hlavně snahou vrátit vše do normálních kolejí.

Na festivalu se představí české i zahraniční hvězdy. Již tradičně vystoupí patron festivalu Pavel Šporcl se svým Gala k 15 letům patronování festivalu. Spolu s ním bude účinkovat klavírista Petr Jiříkovský, violista Karel Untermüller, violoncellista Petr Šporcl a kontrabasista Ondřej Štajnochr. Ve druhé půlce koncertu vystoupí plejáda dalších umělců v čele se sopranistkou Janou Šrejmou Kačírkovou nebo kytaristou a skladatelem Lukášem Sommerem. Ten pro festivalový koncert složil skladbu, která zazní ve světové premiéře a jmenuje se Variace na covidové téma. Zazpívá i Bára Kodetová a na akordeon zahraje Vojtěch Szabó na akordeon. Úvodní festivalový koncert se koná v pátek 9. července na nádvoří Jihomoravského muzea.

V rámci dalších festivalových večerů vystoupí například na zámku ve Vranově nad Dyjí se svým recitálem operní hvězda Adam Plachetka, přijede operní diva Anna Prohaska s LaFolia Baroque orchestr a projektem Hudba Evropy v dobách moru, zazpívají Gentlemen Singers, uskuteční se i unikátní operní představení Telemannova duchovního oratoria Den posledního soudu s Czech Ensemble Baroque.

Dramaturgie přináší širokou škálu koncertů od komorních přes symfonické až po open-air akce a vlastní operní produkce, které připravuje festival každoročně jako letní stagiony ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque. Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze ovšem nalézt i cimbálovou muziku, jazz a originální crossoverové programy. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu, návštěvníci se mohou těšit na koncerty při svíčkách, objevování největšího libretisty dějin Pietra Metastazia, folklorní koncerty i akce pro děti.

Foto: Profimedia

Podcast