Zámek Kunín zní starou hudbou

Na zámku probíhá další ročník Letního kursu interpretace staré hudby

Na zámku Kunín probíhá v těchto dnech Letní kurs interpretace staré hudby. Účastníci se během kursu mimo jiné připravují na závěrečný koncert, který rozezní zámecký areál 12. srpna. Kurs je nejen nevšední možností, jak zdokonalit interpretaci hudby starých mistrů, ale také umožňuje být pouhým svědkem hudební výuky a vedení účastníků kursu. Proto je kurs určen pro dvě skupiny zájemců.

Aktivní účastníci pocházejí z řad profesionálů, studentů specializovaných hudebních škol i zkušenějších amatérů s předchozími zkušenostmi se starou hudbou. Aktivní účast je možná také pro hráče na moderní nástroje s vážným zájmem o hudbu starších stylových období.

Pasivní účast je vhodná pro kohokoliv, kdo se zajímá o barokní a renesanční hudbu a její provozovací praxi. Pasivní účastník může sledovat výuku v libovolných třídách a má vstup na koncerty zdarma.

Pro učitele základních a středních škol nabízí organizátoři kursu navíc získání certifikátu za účast odpovídající požadavkům akreditace v rámci systému DVPP MŠMT.

Letošními lektory jsou: Beatriz Lafont Murcia (ES), jež se během výuky sólového zpěvu věnuje skladbě a interpretovi jako celku po stránce hudební interpretace, vokální techniky, výslovnosti, rétoriky a přednesu textu.

Marta Kratochvílová zas přibližuje posluchačům barokní a renesanční traverso, historicky poučenou interpretaci na moderní příčnou a zobcovou flétnu. Výuka je určena zejména pro hráče na barokní nebo renesanční traverso, stejně jako hráče na moderní příčnou či zobcovou flétnu se zájmem o historicky poučenou interpretaci s možností vyzkoušení autentického nástroje.

Loutna, kytara, vihuela, theorba a další drnkací nástroje, basso continuo jsou doménou dalších dvou pedagogů Cristiána Gutiérreze (CL), Jana Čižmáře. Zdokonalit hru mohou nejen loutnisté a hráči na barokní kytaru, ale také také kytaristé bez předchozí zkušenosti s hrou na historické nástroje.

Další pedagog kursu Marian Friedl svým svobodným přístupem k hudbě všech žánrů nabízí konzultace hráčům na zobcové flétny a další dechové i jiné nástroje Obzvláště vhodné je takové setkání pro studenty a pedagogy konzervatoří, jako inspirace a praktické setkání s méně obvyklými improvizačními a lidovými styly.

Koncerty, na nichž se mohou posluchači potěšit uměním pedagogů, ale i studentů, se konají v zámku Kunín: 10. 8. 2022 – Tourdion a Bohemian lute orchestra – Pocta renesanční Moravě a hlavně 12. 8. 2022 – Závěrečný koncert účastníků. Kromě koncertů v Kuníně se uskuteční i další koncerty v blízkém okolí, na kterých též vystoupí lektoři i účastníci kursů.

Foto: Profimedia

Podcast