Zásnuby ve snu Hanse Krásy se v neděli vrátí na místo své premiéry

Národní divadlo moravskoslezské zahraje operu v neděli 20. listopadu ve Státní opeře v Praze, kde byla roku 1933 uvedena poprvé.

Vznik opery Zásnuby ve snu - dramatu o lásce, vychytralosti, intrikách a lidské závisti, složeného na motivy Dostojevského povídky Strýčkův sen - se datuje do let 1928 až 1930. Do Státní opery se toto dílo vrací tzv. "na místo činu", neboť zde mělo v květnu roku 1933 svou světovou premiéru v tehdejším Novém německém divadle. Skladatel Hans Krása si odnesl za tuto svou operní prvotinu Československou státní cenu a jednu z repríz v přímém přenosu odvysílal i Československý rozhlas.

Titul vznikl v koprodukci Národního divadla a Národního divadla moravskoslezského (NDM) v rámci cyklu Musica non grata, který je věnován hudbě skladatelů pronásledovaných nacionálními socialisty ve 30. a 40. letech minulého století. Zároveň je i součástí víceletého projektu NDM s názvem Opery terezínských skladatelů, ve kterém budou do roku 2024 postupně uvedena ještě díla Rozbitý džbán a Císař Atlantidy Viktora Ullmanna a Šarlatán Pavla Haase.

zasnuby-ve-snu-220129-klavirni-006-2057-1643631947.jpg

Miroslava Časarová v roli Ziny (foto: Martin Popelář, NDM)

„Nejde o realistické drama, ale svou střihovostí, technikou koláže a způsobem hudebního vyprávění vyvolává tato opera až dojem jakéhosi surrealistického snu. Každá postava zde sní, každá někam stoupá a nikdy nikam nedojde,“ přibližuje charakter Krásova díla ředitel Národního divadla moravskoslezského a zároveň režisér inscenace Jiří Nekvasil. „Představení mě ohromně bavilo, bylo hravé, s ucelenou režijní i hudební koncepcí,“ komentoval únorovou ostravskou premiéru Zásnub ve snu generální ředitel Národního divadla Jan Burian. „V této opeře je mnoho uměleckých metaodkazů, takže je zábavná jak pro ty, kdo znají umělecký kontext, tak pro širší publikum, neboť jde o jakousi moralitu o lásce, tedy příběh aktuální v kterékoliv době. Režie a celé umělecké ztvárnění odkazují na podoby divadla, výtvarného umění, tance a herectví, které byly moderní a módní ve 30. letech minulého století, a nějakým způsobem se je snaží transformovat do jazyka dnešního diváka,“ dodává Burian.

Opera se ve Státní opeře v Praze dočká jen jednoho uvedení, a to tuto neděli 20. listopadu od 19 hodin. V Ostravě zazněla naposledy v této sezoně již předevčírem, 16.11. v Divadle Antonína Dvořáka. V hlavních rolích účinkují Lucie Hilscherová, Veronika Rovná, Pavol Kubáň, Jorge Garza a další. Orchestr NDM bude řídit jeho hudební ředitel Marek Šedivý. Titul je uváděn v němčině s českými a anglickými titulky.

Zdroj: tisková zpráva

Úvodní foto: Lucie Hilscherová a Pavol Kubáň (Martin Popelář, NDM)

Podcast