Zlata Rýna ve Foru Karlín

13.5.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Opera Národního divadla oslaví 150. výročí prvního provedení legendárního díla Richarda Wagnera Zlato Rýna dvěma výjimečnými večery – 23. a 26. května od 19:00 se diváci ve Foru Karlín mohou ponořit do brilantně propracovaného toku hudby, zpěvu a dramatického příběhu. Koncertní provedení celého Zlata Rýna zazní v podání Orchestru Státní opery pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera a hvězdných pěvců v čele se Štefanem Margitou v roli lstivého poloboha Logeho, který pomáhá germánským bohům v zápasu se silami zla o světovládný prsten.

Když po porážce revoluce v létě 1849 musel Richard Wagner uprchnout z Německa do Švýcarska, jeho kariéra dosáhla samotného dna. Doma mu hrozil trest smrti a s uváděním jeho oper to vypadalo bledě. Nebyl by to však Wagner, kdyby se nechal naprostým kolapsem své dosavadní slibné kariéry odradit. Vynucenou „přestávku“ ve své umělecké tvorbě využil
k vytvoření zcela nové teorie, jak psát operu, s níž hodlal v následujících letech slavit celosvětové úspěchy. Ztělesněním této nové operní teorie se pro Wagnera stalo Zlato Rýna, předvečer monumentální tetralogie Prsten Nibelungův.

V pražském provedení Zlata Rýna part nejvyššího boha Wotana přednese zkušený wagnerovský basbarytonista Egils Silins. Coby jeho protivník, král skřetů Alberich, se představí Thomas Gazheli, který na světových scénách zpívá rovněž další wagnerovské party (Amforta v Parsifalovi, Bludného Holanďana či Telramunda v Lohengrinovi). Žárlivou Wotanovu manželku Fricku zazpívá čelní wagnerovská pěvkyně Ursula Hesse von Steinen a roli vševědoucí bohyně Erdy přijala Renée Morloc, kterou si možná někteří budou pamatovat z „pražského Ringu“ v roce 2005. V rolích obrů Fasolta a Fafnera budujících božskou pevnost Valhallu ve Foru Karlín vystoupí Christian Hübner a Jozef Benci. Vedle hostujících mezinárodních hvězd nebudou chybět čeští sólisté. Tři nymfy (Dcery Rýna) zazní v podání Kateřiny Kněžíkové, Jany Horákové Levicové a Václavy Krejčí Houskové. V menších úlohách se objeví Maria Kobielska (Freia), Jiří Rajniš (Donner), varšavský rodák Jan Petryka (Froh) a Arnold Bezuyen (Mime).